Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Edukacja

Nauczanie na odległość – wady i zalety

E-learning określany także jako distance learning, to sposób nauczania wykorzystujący komputery oraz internet. Obecnie nauczanie na odległość znajduje zastosowanie nie tylko na szkołach czy uczelniach, ale wykorzystywane jest także w firmach i korporacjach. Distance learning daje bowiem możliwość ukończenia różnego rodzaju kursów lub szkoleń bez konieczności siedzenia na sali wykładowej.

Distance learning – dostosowany do indywidualnych potrzeb

Nauczanie na odległość wiąże się z całym szeregiem korzyści. Przede wszystkim osoba, która zdecyduje się na taką metodę kształcenia, sama decyduje o tempie, w jakim chce przyswajać wiedzę, a także wybiera czas podjęcia nauki. Indywidualizacja procesu nauczania sprawia także, że skuteczność edukacji jest zdecydowanie większa.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Distance learning to także ogromna oszczędność czasu, ponieważ nie trzeba dojeżdżać na miejsce, w którym prowadzone są stacjonarne zajęcia – wystarczy dostęp do komputera. Proces nauczania można więc rozplanować w taki sposób, by pogodzić go z codziennymi obowiązkami. Nauczanie na odległość umożliwia także zredukowania wydatków finansowych związanych z kosztami dojazdu czy zakwaterowaniem w miejscu docelowym.

Wiele możliwości

Distance learning wykorzystuje różnorodne formy prezentacji, co sprawia, że uczące się osoby mają znacznie większe szanse na szybkie przyswojenie informacji. E-learning to także możliwość łatwego i szybkiego dostępu do wielu źródeł wiedzy, a także doskonały sposób na poprowadzenie szkoleń dla dużej grupy słuchaczy, co w przypadku kursów stacjonarnych mogłoby się okazać trudne do zrealizowania.

Jakie są wady nauczenia na odległość?

Wbrew pozorom distance learning ma także dużo wad, choć jest ich zdecydowanie mniej niż zalet. W pierwszej kolejności zawsze wspomina się o ograniczonym kontakcie z innymi osobami – zarówno z nauczycielem, jak i innymi uczestnikami kursu. O ile w przypadku osób dorosłych odbywających różnego rodzaju szkolenia nie jest to duży problem, dzieci, które korzystają z e-learningu zamiast uczyć się stacjonarnie, mogą w przyszłości z trudem nawiązywać nowe znajomości i mieć wrażenie osamotnienia.

Choć nauczanie na odległość pozwala wyeliminować koszty związane z nauczaniem stacjonarnym, często wymaga pokrycia wydatków będących konsekwencją wdrożenia platformy, a więc zakupu sprzętu czy oprogramowania. Sam koszt opracowania kursu również jest wyższy niż w tradycyjnej metodzie. Możliwość nauki przez internet ma wiele plusów, jednak w przypadku awarii komputera czy internetu okazuje się ogromnym problemem – kursant nie ma bowiem możliwości skorzystania z materiałów szkoleniowych.