Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Narzędzia motoryzacyjne, czyli co kupić do warsztatu

Dobrej jakości narzędzia motoryzacyjne to coś, czego nie może zabraknąć w żadnym warsztacie samochodowym Bez nich niemożliwe byłoby wykonanie szeregu czynności związanych z naprawą auta. Odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie nie wystarczą do sprawnego prowadzenia warsztatu, dlatego zacząć należy od skompletowania wszystkiego, co niezbędne. O jakie wobec tego narzędzia chodzi?

Wybieramy motoryzacyjne narzędzia do warsztatu samochodowego

Dobór narzędzi warsztatowych zależny jest od specyfiki przeprowadzanych prac i poziomu zaawansowania świadczonych usług. Nieco inaczej wyglądać będzie wyposażenie amatorskiego majsterkowicza niż profesjonalnego warsztatu samochodowego. Każdy potrzebować będzie różnego rodzaju kluczy. Zestaw kluczy płaskich i nasadowych w wielu rozmiarach to podstawa. Najlepiej kupować te renomowanego producenta, co przełoży się na jakość wykonania, solidność. W przypadku kluczy nasadowych istotny będzie dobór grzechotek, które w dużym stopniu ułatwiają operowanie nasadkami. Nie można zapomnieć o zestawie śrubokrętów i wkrętaków dopasowanych do specyfiki prac. Od tych użytkowanych przy pracach pod niepięciem wymagać należy właściwego zaizolowania. Jeśli zależy nam na precyzji, należy sięgnąć po nieduże wkrętaki wyposażone w wymienne bity. Jeszcze większym ułatwieniem będą śrubokręty wzbogacone o magnetyzer.

Motoryzacyjne narzędzia to również zestawy szczypiec, które należy dostosować do typu prac, podczas których mają być wykorzystywane. W każdym warsztacie samochodowym znajdziemy zestawy kluczy imbusowych. To samo dotyczy zestawu Torx, który zawiera różne klucze, bity i końcówki. Do przykręcania i odkręcania różnego typu elementów okazuje się być niezawodny. Potrzebne mogą być też klucze do filtra oleju. Dalej mamy różnego typu ściągacze, a mianowicie do sprężyn, tracz, łożysk. Z klasycznych narządzi wymienić można młotki i kombinerki. W przypadku młotków można mówić o ogromnym wachlarzu wyboru – od tych zwykłych do specjalistycznych, służących do wykonywania konkretnego typu prac. Jeden duży młot i mały młotek to minimum. Do tego jeszcze warto zainwestować w młotek gumowy. W przypadku kombinerek również można liczyć na szeroki wachlarz wyboru – uniwersalne, ze sprężyną, izolowane, automatycznie otwierające się czy magnesowane.

Jakie jeszcze narzędzia motoryzacyjne warto mieć na uwadze?

Potrzebnym narzędziem warsztatowym jest kompresor, który zasila szereg innych typu wiertarka, szlifierka czy klucz udarowy. Do wyboru jest wiele modeli kompresorów, w zależności od ich przeznaczenia. Mechanik powinien wyposażyć się w miernik napięcia, podnośnik samochodowy, kobyłki, prostownik. Stojaki i podnośniki warstwowe należy dobrać pod kątem obsługiwanych pojazdów a dokładniej ich masy. Sprawdzić powinno się maksymalny udźwig urządzenia przed jego zastosowaniem. Niezbędnym elementem wyposażenia warsztatu będzie też klucz udarowy i klucz do kół. Podobnie jak wiertarka o optymalnej mocy, aby radziła sobie także podczas wykonywania bardziej wymagających prac. Do wyboru są modele kątowe, udarowe, stołowe, przeznaczone do konkretnych materiałów. Przydać mogą się narzędzia do warsztatu takie też pistolet lakierniczy i lutownica.