Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Zdrowie

Dezynfekcja – wszystko co trzeba wiedzieć

Wszyscy powolutku wracamy do codziennego życia sprzed pandemii. Nie dotyczy to jednak właścicieli dużych firm, supermarketów bądź galerii handlowych. Większość ich klientów w obawie o zarażenie COVID-19 ciągle unika dokonywania zakupów w tych zatłoczonych miejscach. Dlatego w tak trudnej sytuacji, wszyscy przedsiębiorcy, chcąc utrzymać się na rynku, muszą zadbać o swych klientów i zagwarantować im odpowiedni poziom higieny. Z tego względu powinni poszerzyć swoją wiedzę o właściwej dezynfekcji nie tylko powierzchni użytkowych, ale i rąk.

Dezynfekcja – co to takiego?

Dezynfekcją nazywamy wszelkie działania, które umożliwiają zniszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych oraz ich form przetrwalnikowych znajdujących się na powierzchniach użytkowych, czy różnego rodzaju przedmiotach, a także i naszych dłoniach. Nie zawsze jest ona w pełni skuteczna, gdyż zależna jest od kilku ważnych czynników, takich jak liczba i gatunek drobnoustrojów, ich aktywność fizjologiczna oraz środowisko, w jakim bytuje. Oprócz tego duże znaczenie ma też pH, temperatura, wilgotność, stężenie i czas działania preparatu.

Stacja do dezynfekcji rąk

Metody dezynfekcji

Podczas procesu dezynfekcji wykorzystuje się trzy podstawowe metody:

  • termiczną – w tej technice wykorzystuje się do mycia wodę o temperaturze 93°C lub parę wodną o temp. 105-110°C. Stosuje się ją głównie do odkażania naczyń, odzieży bądź wyposażenia sanitarnego
  • chemiczno-termiczną – tutaj posługuje się ciepłem o temp. 60 °C oraz chemicznymi środkami o niskich stężeniach. Stosowana jest wówczas, gdy nie można użyć metody termicznej
  • chemiczną – sięgającą po środki chemiczne, których bazą roztworu jest chlor, alkohol, pochodne aldehydów czy fenolu itp.

Kiedy i jak poprawnie dezynfekować ręce?

W codziennym życiu każdego człowieka bardzo ważna jest odpowiednia higiena oraz dezynfekcja rąk, która pozwala usunąć z ich powierzchni liczne wirusy i bakterie. Dzięki tym prostym czynnościom ogranicza się ryzyko wystąpienia zakażeń, np. wirusem COVID-19. Dezynfekcję rąk powinniśmy dokonywać w wyjątkowych sytuacjach jak praca w szpitalach, przychodniach zdrowia czy zakładach produkcji żywności. Winniśmy dezynfekować dłonie również w miejscach publicznych bądź w trakcie wycieczek, gdy nie mamy dostępu do wody i mydła.
Do dezynfekcji dłoni stosowane są preparaty zawierające między innymi alkohole (60-80%), chlorowce oraz czwartorzędowe zasady amoniowe. Cały ten proces polega na wcieraniu przez minimum 30 sekund około 3-5 ml środka w skórę dłoni. Należy jednak pamiętać, by w trakcie wykonywania tej czynności ręce były osuszone, a zastosowany preparat dokładnie rozprowadzony po wszystkich częściach obu dłoni, tj. wnętrzu i wierzchu rąk, kciukach oraz przestrzeniach pomiędzy palcami.

Stacja do dezynfekcji rąk

W miejscach publicznych, takich jak przychodnie, galerie, kościoły, szkoły czy sklepy spożywcze idealnie sprawdza się stacja do dezynfekcji rąk. To wolnostojące, zmechanizowane urządzenie wyposażone jest w sensor ruchu, dzięki czemu preparat dozowany jest bezdotykowo. Wystarczy jedynie do niego podejść i podłożyć ręce, a następnie rozetrzeć płyn po całej powierzchni rąk. Dzięki takiemu rozwiązaniu te nowoczesne automaty gwarantują oraz dają poczucie pełnego bezpieczeństwa w miejscach pełnych ludzi.