Artykuły i informacje na miarę 21 wieku


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/platne/serwer280081/public_html/remar.pl/wp-content/themes/remar/inc/templates/post-header/post-header-image-details-incontent.php on line 8
Dom

Najczęstsze problemy z wentylacją i ich rozwiązania

Odpowiednio działająca wentylacja powinna spełniać szereg wymagań. Przewody wentylacyjne powinny zapewniać stałą cyrkulację powietrza i napływ świeżego powietrza do wnętrza mieszkania, ważne jest także minimalizowanie strat ciepła, efektywność i trwałość. Przewody elastyczne instalacji wentylacyjnych powinny być wytrzymałe i nie ulegać uszkodzeniom. Nie zawsze jednak wentylacja działa tak, jak powinna – niektóre problemy z jej funkcjonowaniem są jednak dość powszechne i pozwalają w prosty sposób stwierdzić, jaka część instalacji uległa awarii.

Niewłaściwie zamontowane przewody wentylacyjne i niefachowe naprawy

Zarówno montaż, jak i przebudowę oraz naprawy instalacji wentylacyjnej powinien wykonywać odpowiednio wykwalifikowany profesjonalista. Wiele osób, chcąc zaoszczędzić pieniądze, postanawia zabrać się za to zadanie samodzielnie – skutki bywają opłakane. Najczęściej wentylacja po prostu nie działa, niekiedy cała instalacja może ulec uszkodzeniu. Dlatego też nigdy nie należy samodzielnie przeprowadzać prac nad wentylacją – to zadanie dla fachowców.

Brak przepływu powietrza w mieszkaniu – wilgoć i pleśń

Winą za pleśń, wilgoć i nieświeże, zatęchłe powietrze najczęściej obarczamy niedziałającą poprawnie wentylację. Nie zawsze jednak jest to podejrzenie słuszne! Może być bowiem tak, że wentylacja działa całkowicie poprawnie, a winna zaistniałej sytuacji jest zbyt słaba cyrkulacja powietrza pomiędzy pomieszczeniami. Należy więc pamiętać o tym, aby okna w mieszkaniu nie były zawsze szczelnie zamknięte – warto pozostawiać przynajmniej niewielką szczelinę, która pozwoli na przepływ świeżego powietrza. Również drzwi do łazienki nie powinny nigdy być całkowicie szczelne – powinny posiadać odpowiednie otwory wentylacyjne o powierzchni przynajmniej 200 centymetrów kwadratowych.

Słaba efektywność wentylacji

Jeśli wentylacja w naszym mieszkaniu nie działa tak efektywnie, jak powinna – być może przyczyną są niewyczyszczone kanały wentylacyjne. Powinno się je czyścić regularnie, raz na jakiś czas – jednak nie samodzielnie, ponieważ jest to zadanie, które należy zlecić wykwalifikowanemu kominiarzowi. Oszczędzanie na usługach kominiarskich nie jest czymś, co się opłaca – starannie wyczyszczone, utrzymane w dobrym stanie przewody wentylacyjne mogą być nawet o 100% bardziej efektywne niż przewody, które nie są regularnie czyszczone. Warto również dbać o stan techniczny instalacji wentylacyjnej – dobrze jest co jakiś czas zlecić fachowcowi jej przegląd i ewentualną (w razie takiej potrzeby) naprawę.