Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Lista przydatnych akcesoriów do prac malarskich

Własnoręczne pomalowanie ścian w swoim domu może dać ogromną satysfakcję, a przy tym jest bardzo łatwe. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka akcesoriów, które umożliwią nam wykonanie tego zadania, a nawet znacznie je ułatwią. Co należy kupić przed pomalowaniem ścian w mieszkaniu?

Pędzle oraz wałki

Żadne malowanie nie może się oczywiście obyć bez wałków i pędzli. Te pierwsze są najlepszym narzędziem do nakładania farby na duże powierzchnie. W tym przypadku sprawdzają się przede wszystkim wałki o dużej szerokości. Wybierając wałek, warto zwrócić uwagę również na długość runa. Te o krótkim runie, czyli takim mieszczącym się między 6 a 9 mm, nadają się do malowania gładkich powierzchni, takich jak ściany, sklejka czy metal. Natomiast długie runo (1-2,5 cm) pozwoli nam pomalować nierówną powierzchnię, np. tynk tradycyjny lub strukturalny czy drewno.

Z kolei pędzle przydają się przy malowaniu mniejszych powierzchni lub trudno dostępnych elementów, takich jak kąty czy detale architektoniczne. Do wyboru mamy najbardziej typowe pędzle płaskie, pędzle zakrzywione (przydatne podczas malowania grzejników oraz ścian za nimi) oraz pierścieniowe (świetne przy bardziej skomplikowanych kształtach).

Wiaderka, miski i kuwety

Jeśli malujemy wałkiem, koniecznie musimy wyposażyć się w specjalną kuwetę z kratko-ociekaczem, który pozwala na proste zebranie nadmiaru farby z przyrządu. Oprócz tego dobrze jest przygotować sobie wiaderko lub miskę z wodą do mycia powierzchni, które zostaną pomalowane.

Folia malarska

Folia ochronna to kolejne niezbędne akcesorium, potrzebne do przykrycia podłóg, sprzętów oraz mebli – dzięki takiemu zabiegowi ochronimy je przed zabrudzeniem farbą oraz innymi substancjami używanymi podczas remontu. Warto zaopatrzyć się w dwa rodzaje folii – cieńsza przyda się do zabezpieczenia mebli, zaś grubsza osłoni podłogę.

Taśma malarska

Taśma malarska jest niezbędna do ochrony ram okiennych, listew przypodłogowych, futryn, klamek, kontaktów i włączników oraz przymocowywania folii ochronnej. Oprócz tego przy jej pomocy możemy idealnie wyznaczyć malowaną powierzchnię, np. zaakcentujemy linię oddzielającą ścianę od sufitu lub poszczególne ściany, jeśli planujemy pokryć je różnymi kolorami.