Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Kuchnia otwarta na salon – jak ją urządzić?

Właściwie urządzona kuchnia to podstawa, jeśli chcemy ułatwić sobie eksperymentowanie w kuchni i przygotowywanie posiłków dla całej rodziny. Funkcjonalna kuchnia, w której panuje przyjemna atmosfera, pozwoli cieszyć się jedzeniem i rozmową z domownikami. Można to uzyskać, decydując się na połączenie kuchni z salonem. Czy rzeczywiście warto postawić na takie rozwiązanie?

Dlaczego warto połączyć kuchnię z salonem?

Kuchnia połączona z salonem pozwala uzyskać wielofunkcyjne wnętrze, w którym panuje rodzinna atmosfera. Można przygotowywać i spożywać posiłki, a w tym samym czasie przebywać w towarzystwie bliskich i prowadzić z nimi rozmowę. Ponadto do wspólnego gotowania można zaangażować kilka osób jednocześnie, co usprawnia cały proces i umila czas spędzany w kuchni. Połączenie dwóch pomieszczeń w jednej przestrzeni to idealne rozwiązanie w przypadku współczesnego projektowania wnętrz. Ponadto jest to świetny sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni w mieszkaniu, co jest wręcz pożądane, jeśli nie możemy pochwalić się dużym metrażem.

Jakie meble do kuchni połączonej z salonem? 

Wiele osób, które mają kuchnię połączoną z salonem, decyduje się na wyspę. Bezproblemowo pomieścimy na niej płytę, szafki dolne, blat czy nawet całe zestawy mebli kuchennych. Jako, że wyspa w kuchni otwartej aż zaprasza do wspólnego gotowania, warto wyposażyć ją w stabilny i wygodny stół. Wówczas kuchnia może zamienić się w jadalnię. Inną opcją jest półwysep z blatem, jeśli mamy mniejszą przestrzeń do wykorzystania. Zaletą mebli do kuchni otwartej jest to, że są one ukryte w zabudowie. Okap można z kolei zakryć fornirem. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby meble wyeksponować. Wówczas warto postawić na ciekawy design. Lodówka w nietypowym kolorze? Jak najbardziej. Lodówkę także można odkryć i ozdobić w dowolny sposób.

Jeśli zależy nam z kolei na oddzieleniu kuchni od salonu w pewnym stopniu, to można częściowo przysłonić kuchnię murkiem. Innym sposobem są drzwi przesuwne, dzięki którym możemy wedle uznania otworzyć lub zamknąć kuchnię. Ciekawą opcją jest także szklana ściana przesuwana po dwóch szynach. W przypadku niewielkich mieszkań wystarczające będzie oddzielenie pomieszczeń stolikiem czy kanapą.

A co z kolorem i stylem?

W przypadku kuchni otwartej na salon ważne jest, aby oba pomieszczenia były urządzone podobnie. Warto zdecydować się na jeden styl, aby oba wnętrza do siebie pasowały. Kolory i wzory mogą się różnić, ale nie powinny się gryźć ze sobą. Najlepiej jest więc wybrać bazową kolorystykę. Szafki górne i dolne mogą być w tym samym kolorze, ale krzesła i dodatki już w innym.