Artykuły i informacje na miarę 21 wieku


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/platne/serwer280081/public_html/remar.pl/wp-content/themes/remar/inc/templates/post-header/post-header-image-details-incontent.php on line 8
Dom

Kuchenka gazowa czy elektryczna

Kuchenka gazowa czy elektryczna? To pytanie zadaje sobie wielu z nas, gdy stoi przed wyborem sprzętu AGD do własnego mieszkania. Tradycyjna kuchenka gazowa coraz częściej zastępowana jest przez elektryczne zamienniki, jednak czy warto w nie inwestować? Zachęcamy Państwa do lektury artykułu, w którym przedstawiamy cenne rady jakimi należy się kierować podczas wyboru kuchenki.

Sprzęt AGD a dostęp do gazu

Czynnikiem determinującym wybór rodzaju kuchenki jest bardzo często dostępność do paliwa, jakim jest ona zasilana. Nie każdy nowo powstały budynek posiada podłączenie do sieci gazowej, co jest przeszkodą w podłączeniu w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym kuchenki gazowej. Odpowiedni sprzęt AGD, wybierany do własnego mieszkania, powinniśmy zatem uzależnić od możliwości paliwowych budynku. Gaz płynny może również służyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Każdy budynek posiada jednak podłączenie do sieci energetycznej. Co ciekawe, nie wszystkie sieci wyposażone są w odpowiednią moc, potrzebną do zasilania sprzętu elektrycznego. Sprawia to, że wybór kuchenki elektrycznej też jest w pewnych regionach kraju ograniczony. Niektóre miejsca w Polsce wciąż borykają się z problemem niedostatecznie rozwiniętej sieci elektroenergetycznej. Wpływa to na zmniejszony przydział energii elektrycznej do każdego gospodarstwa domowego, a to z kolei uniemożliwia korzystanie ze sprzętu zużywającego dużo prądu.

Sprzęt AGD w domu – wymagania stawiane kuchenkom

Montaż kuchenek gazowych podlega surowym wytycznym, które powinny być spełnione w każdym gospodarstwie domowym. Przede wszystkim kuchenka gazowa nie powinna być instalowana w bezpośrednim sąsiedztwie okna, ponieważ wiejący wiatr może zdmuchnąć płomień, co grozi niekontrolowanym ulatnianiem się gazu. Co więcej, instalując w kuchni sprzęt AGD zasilany gazem pomieszczenie musi być wyposażone w dodatkowy komin wentylacji grawitacyjnej. Podobne obostrzenia nie dotyczą kuchenek elektrycznych, które są zdecydowanie bezpieczniejsze w użytkowaniu niż kuchenki gazowe.

Koszt kuchenki gazowej i elektrycznej

Koszt zakupu kuchenki gazowej i elektrycznej jest bardzo podobny, jednak koszt użytkowania obu sprzętów znacząco się różni. Aktualne ceny gazu i energii elektrycznej pozwalają stwierdzić, że znacznie taniej gotuje się na kuchence gazowej. Przyjmuje się jednak, że kuchenka elektryczna pozwala z łatwością się regulować, dzięki czemu prąd zużywany jest w sposób ekonomiczny. Sposób podgrzewania garnków również wpływa na koszt eksploatacji kuchenki. Powierzchnia przylegania garnka wpływa na ilość energii jaką trzeba dostarczyć, aby podgrzać np. określoną ilość wody. Kuchenki elektryczne, w których garnek przylega do płyty całą powierzchnią, są pod tym względem bardziej ekonomiczne od kuchenek gazowych.

Jaką kuchenkę wybrać?

Podsumowując, rodzaj kuchenki wybieranej do własnego mieszkania zależy przede wszystkim od dostępności wszystkich mediów. Drugim aspektem jest ekonomizacja zużywanego paliwa –  jeśli dbamy o zużywany prąd czy gaz, wybierzmy nowoczesny, elektryczny sprzęt, który potrafi raz wyprodukowaną energię przetwarzać wielokrotnie, dbając o nasz portfel i środowisko.