Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Behwiorystyka zwierząt, czyli jak zrozumieć zwierzęta

Kochać zwierzęta nie jest trudno. W porównaniu do ludzi wydają się o wiele mniej wymagającymi stworzeniami. Są to jednak tylko pozory. Zwierzęta także mają swoją psychikę i uwarunkowania, które jeśli nie zostaną prawidłowo rozpoznane, mogą być przyczyną poważnych problemów. Z pomocą przychodzi jednak behawiorystyka zwierząt.

Zwierzęta domowe odgrywają olbrzymią rolę we współczesnym społeczeństwie. Traktujemy swoich pupili jak członków rodziny, zapominając często o tym, że pomimo wszystko nie są one ludźmi. Mają bowiem swoją własną psychikę i uwarunkowania, które kształtowane są przez czynniki nie do końca przez nas zrozumiałe. Brak wiedzy, z czego wynikają pewne zachowania, może prowadzić do zaburzenia relacji ze zwierzęciem, które z czasem będzie się pogłębiać. Behawiorystyka zwierząt studia pozwalają na dokładne poznanie psychologii zwierząt oraz sposobów ich szkolenia, socjalizacji, resocjalizacji, a także udzielania pierwszej pomocy weterynaryjnej i znajomości zagadnień związanych z ich zdrowiem czy żywieniem.

Behawiorystyka zwierząt studia – dla kogo?

Kierunek ten jest świetnym sposobem na uzupełnienie wiedzy szczególnie dla osób wykonujących zawody związane z opieką nad zwierzętami. I nie chodzi tutaj tylko o weterynarzy, którzy chcieliby się nieco dokształcić w temacie behawiorystyki zwierzęcej, ale także o osoby pracujące w schroniskach i fundacjach, hotelach dla zwierząt czy nawet właścicieli hodowli.

Behawiorystyka zwierząt studia

Znajomość mechanizmu zachowań występujących u zwierząt domowych jest niezwykle przydatna również dla groomerów – profesjonalnych zwierzęcych fryzjerów, którzy zajmują się kompleksową pielęgnacją psów i kotów, a także innych domowych pupili. Olbrzymie korzyści z behawiorystyki mogą czerpać także osoby współpracujące ze zwierzętami (najczęściej psami) np. policjanci, strażacy, ratownicy czy celnicy, gdzie zrozumienie i prawidłowe odczytywanie reakcji psa jest elementem kluczowym i ułatwiającym wykonanie zadania. Co istotne, coraz częściej pojawia się zapotrzebowanie na psychologów i terapeutów zwierzęcych, gdzie behawiorystyka zwierząt stanowi doskonałe przygotowanie do tego typu pracy.