Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Klocki do zabawy stymulują do rozwoju – dlaczego warto kupić je dziecku?

Sklepy z zabawkami wypełnione są po brzegi różnego typu artykułami edukacyjnymi, które mają pomagać w rozwoju naszych pociech. Jak się okazuje, warto jest jednak postawić na rozwiązania proste i sprawdzone. Klockami wielu z nas bawiło się jeszcze we własnym dzieciństwie. Dlaczego bawienie się tymi zabawkami pozytywnie wpływa na rozwój malucha? Sprawdźmy.

Dlaczego zabawa klockami wpływa pozytywnie na rozwój dziecka?

Stymulujących rozwój dziecka zabawek w sklepach znajdziemy całe mnóstwo. Producenci przeciągają się w tworzeniu nowych, które zaskoczą nie tylko nasze dzieci, ale również nas samych. Nie ma jednak takiej konieczności, gdyż zdaje się, że proste rozwiązania są tymi, które są najbardziej skuteczne.

Klocki dla dziecka

Stymulujących rozwój dziecka zabawek w sklepach znajdziemy całe mnóstwo.

Tak jest właśnie w przypadku klocków. Dlaczego specjaliści twierdzą, że to właśnie je powinniśmy kupować naszym dzieciom? Zabawa klockami pomaga rozwijać wyobraźnię i koordynację wzrokową dziecka. Klockami mogą się bawić dzieci w różnym wieku. Zarówno te najmłodsze, jak i starsze. Jedynym warunkiem jest oczywiście dopasowanie wielkości klocków do możliwości naszego dziecka. Dla maluchów najlepsze będą duże klocki, które posiadają zaokrąglone krawędzie i proste kolory. Im dziecko jest starsze, tym klocki mogą być mniejsze, a poziom ich skomplikowania w kontekście bryły i koloru, coraz większy.

Klocki pomagają rozwijać zdolności manualne dziecka. Maluch uczy się chwytać – również małe przedmioty – i umieszczać je w odpowiednich miejscach. Są one zatem doskonałym wstępem do nauki pisania, a także matematyki, gdyż pozwalają ćwiczyć koncentrację i logiczne myślenie. Dziecko tworząc swoje własne budowle – bawiąc się klockami – rozwija swoją wyobraźnię i kreatywność. W tym celu najlepiej jest kupować możliwie najprostsze klocki, które będą zachęcać malucha do tworzenia unikalnych budynków, a nie tylko takich, które zaproponował producent. Dzięki klockom dzieci uczą się również zachowań społecznych. Bawiąc się wraz z rodzicami i innymi dziećmi, uczą się właściwych reakcji, a także wzajemnej współpracy.

Jak dobrać klocki dla dziecka?

Nie ulega wątpliwości, że klocki należy dopasowywać do wieku dziecka. Małe, które mają wiele elementów (np. klocki Cobi) będą ciekawym wyzwaniem dla dzieci starszych. Natomiast te większe sprawdzą się dla małych dzieci. Klocki to zabawka uniwersalna. Ochoczo będą się nimi bawić zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Pamiętajmy, żeby dziecko miało do nich łatwy dostęp, co będzie zachęcać je do tworzenia swoich indywidualnych budowli.

Zapisz