Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Jaka karma dla buldoga francuskiego?

Buldog francuski, jak wszystkie inne rasy psów, lubi czasem zjeść to, co jego właściciel ma na talerzu. Twoje serce zapewne mięknie na widok uroczego pyszczka i pytających oczu, a Ty dajesz swojemu pupilowi „ludzkie” smakołyki. Mała przekąska od czasu do czasu nie zaszkodzi, ale Twój pies nie powinien być karmiony w ten sposób zbyt często. Postępując tak, uczysz go, że takie zachowanie jest przez Ciebie tolerowane. Poza tym żaden mały pies nie powinien jeść zbyt dużo, w przeciwnym razie szybko przytyje. Dodatkowo w przypadku żywienia buldoga francuskiego, wybór karmy jest szczególnie ważny, ponieważ alergie i nietolerancje pokarmowe są u tej rasy powszechne.

Czego nie wolno jeść buldogowi francuskiemu?

Jeżeli Twój pies będzie jadł małe ilości z naszego menu, być może nie wystąpią u niego żadne negatywne objawy. Buldogi francuskie mają jednak bardzo wrażliwe żołądki i zwykle szybko reagują na jedzenie, którego nie tolerują. Dlatego też, jeśli będzie stale żywiony nieodpowiednią karmą, może doświadczać częstych biegunek, wymiotów, a nawet gorączki. Pokarmy, których nigdy nie powinien jeść to czekolada, kakao i cukier. Ta rasa często nie toleruje też niektórych owoców i warzyw. Należą do nich awokado, cebula, czosnek, pomidor, bakłażan, papryka oraz winogrona, pigwa, rabarbar, skórki i nasiona jabłek. Ponadto wiele przysmaków dostępnych w sklepach zoologicznych zawiera mięso z kurczaka, a jak wiadomo, większość buldogów francuskich jest również uczulona lub źle toleruje różne rodzaje drobiu. 

Co powinien jeść buldog francuski?

Buldog francuski nie potrzebuje szczególnie obfitej diety, a sucha karma może być jego jedynym pożywieniem. Mieszanka suchej karmy powinna być również indywidualnie dostosowana do potrzeb psa i odpowiednio zróżnicowana. Najlepsza karma dla buldoga francuskiego należy więc do grupy superfoods. Oznacza to, że powinna być urozmaicona, to znaczy bogata w witaminy A, B, C, D, E i K oraz minerały, a także wspierać ogólny stan zdrowia psa. Dobre i spersonalizowane żywienie buldoga francuskiego najlepiej jest zapewnić mu od samego początku. Na przykład: optymalna zawartość białka dla szczeniaka buldoga wynosi około 25%, a dla dorosłego psa około 21%. Jest to szczególnie ważne, ponieważ ilość i skład pokarmu, jaki powinien dostawać Twój mały ulubieniec, zależy od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia, aktywność fizyczna, ale także jego temperament. Jeśli Twój buldog francuski otrzyma odpowiednio zbilansowaną dietę, to z pewnością będzie zdrowym i szczęśliwym psem bez problemów żołądkowych.