Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Edukacja

Jak zarazić dziecko miłością do sztuki?

Dzieci często mają w sobie ogromną ciekawość świata, nieposkromioną wyobraźnię, chęć dowiadywania się nowych rzeczy. Interesują się wszystkim, co je otacza — to dobry czas, by młody człowiek zaraził się miłością do sztuki. Jak o to zadbać?

Czytanie książek

Literatura to ważny dział sztuki. Warto od najwcześniejszych lat przyzwyczajać dziecko do czytania, podsuwając mu różnorodne lektury. Nie zapominajmy o poezji — może nasze dziecko zostanie jej wielbicielem? Istnieje ogromna ilość książek, które są dostosowane do różnego wieku dzieci.

Rozmowy o sztuce

Celem sztuki jest wywołanie u odbiorcy refleksji i przemyśleń. Warto zachęcać dziecko do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i opiniami. Wspólne omawianie dzieł sztuki i rozmowy na ich temat zwiększą zainteresowanie najmłodszych taką tematyką.

Wizyty w teatrze

Przedstawienie odbywające się na żywo to nie lada przeżycie — zwłaszcza dla najmłodszych. Dzieci zachwycić może nie tylko opowiadana historia, ale również pasja i zaangażowanie odgrywających role aktorów. Warto wybrać spektakl przeznaczony dla młodych odbiorców — przykładowy repertuar możesz sprawdzić na stronie teatrkomedia.pl

Słuchanie muzyki

Gdy mówimy o sztuce, nie możemy pominąć muzyki. Odgrywa ona ogromną rolę w życiu wielu z nas. Dziecku warto pokazać różne gatunki muzyczne — zarówno muzykę klasyczną, jak i rock, jazz, a nawet poezję śpiewaną. Zainteresowanie muzyką może przełożyć się później na chęć nauki gry na instrumentach lub śpiewu.

Wspólne malowanie obrazów

Sztuka staje się znacznie ciekawsza, gdy możemy tworzyć ją sami! Malowanie, rysowanie i  wycinanie to dla dziecka nie lada frajda. Tworzenie własnych dzieł można poprzedzić wspólnym obejrzeniem prac znanych malarzy — dziecko będzie mogło się na nich wzorować.

Obserwowanie sztuki, doświadczanie jej, próbowanie swoich sił w tworzeniu własnych dzieł — wszystko to doskonale wpływa na rozwój dziecka, uczy zwracania uwagi na otaczający je świat i rozwija kreatywność. Warto zadbać, by nasze dziecko miało możliwość poznawania sztuki od najmłodszych lat.