Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Urządzenie pokoju dla rodzeństwa może okazać się jednym z najtrudniejszych zadań związanych z wyposażeniem mieszkania. Pokój dla dzieci wymaga bowiem połączenia ze sobą różnych, często skrajnych upodobań, gustów, ale i potrzeb. Jak podejść do kwestii umeblowania dziecięcego pokoju, aby zadowolić wszystkie strony? Oto kilka porad, które mogą okazać się przydatne podczas realizacji tego zadania.

Wizualne podzielenie pokoju na dwie części

Zadanie urządzenia pokoju dla rodzeństwa będzie tym łatwiejsze, im mniejsza jest między dziećmi różnica wieku. Podobnie jeśli dzieci są tej samej płci. Wówczas nie będzie istniała duża rozbieżność między potrzebami i upodobaniami każdego z nich. W innym przypadku można przyjąć strategię wizualnego podziału pokoju na dwie części. Z jednej strony meble do pokoju dziecka będą dostosowane do jednego z rodzeństwa, kiedy w drugiej części pokoju staną inne. To samo dotyczy akcesoriów wyposażenia, kolorów ścian itp.

Jeżeli pokój nie jest zbyt duży i nie ma możliwości wstawienia ścianki działowej, można stworzyć pewne rozgraniczenie przestrzeni każdego z dzieci w odpowiedni sposób stawiając meble, tak aby choć w minimalnym stopniu zaoferować dziecku sferę prywatności. Niestety pokój o niedużych wymiarach może znacznie utrudnić zrealizowanie tego pomysłu.

Uniwersalne meble do pokoju dziecka

Innym sposobem jest zaproponowanie dzieciom mebli uniwersalnych i umeblowanie nimi całego pokoju. Powinny mieć tak dobrane elementy, aby były w pełni funkcjonalne dla każdego z rodzeństwa. Niestety jest to daleko idący kompromis, który może nie zadowolić do końca żadnej ze stron ze względu na szeroką rozbieżność upodobań. Jednak rozwiązanie to szczególnie sprawdzi się w niedużych pomieszczeniach.

Ciekawe pomysły pomocne w urządzaniu pokoju rodzeństwa

Jednym z popularniejszych rozwiązań, które szczególnie odnajdą swoje zastosowanie w malutkich pokojach są łóżka piętrowe. Postawienie piętrowego łóżka dla dwojga dzieci daje bardzo dużą oszczędność miejsca, które można zagospodarować na kącik do nauki, sporą szafę lub nawet dwa osobne biurka.

Ciekawe zdają się także meble, które są połączeniem biurek, szafek i szuflad z łóżkiem. Łóżko dziecka znajduje się nad biurkiem, do którego prowadzą schody lub drabinka, natomiast pod nim znajduje się stanowisko do nauki i rozrywki. Wyposażenie w tego typu meble do pokoju dziecka pozwoli z jednej strony zaoszczędzić miejsce w pokoju, a z drugiej strony zapewnić dzieciom dwie osobne przestrzenie, z których mogą korzystać niezależnie nie przeszkadzając sobie.