Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Zdrowie

Jak stosować Nutridrinki?

Nutridrink to produkt specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wskazany do odżywiania rekonwalescentów, osób niedożywionych czy cukrzyków. Jaka jest jego wartość żywieniowa i w jaki sposób należy go stosować? Dla kogo będzie to najlepszym rozwiązaniem?

Co zawierają Nutridrinki?

Te niewielkie, zwykle 300-mililitrowe porcje smakowych napojów, to koncentrat wysokiej jakości białek, tłuszczów i węglowodanów, wzbogaconych witaminami i minerałami. Inaczej mówiąc – to zestaw składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich płynna postać sprawia, że w niewielkiej, łatwej do spożycia porcji znajdują się makroskładniki, witaminy i minerały potrzebne osobom chorym do utrzymania prawidłowej masy ciała.

Kto powinien stosować Nutridrinki?

Te specjalne preparaty produkowane są z myślą o osobach, które mają utrudnione odżywianie się w normalny sposób – przy pomocy zbilansowanej diety. To na przykład osoby cierpiące na choroby jamy ustnej lub przełyku, których układ pokarmowy pracuje prawidłowo, ale które mają ograniczone możliwości przyjmowania stałych pokarmów. To również ci, którzy ze względu na wyniszczającą chorobę nie są w stanie przyjmować stałych posiłków. Specjalne nutridrinki dla cukrzyków to wsparcie dla osób, które muszą stosować określoną dietę, a których sposób odżywiania na co dzień nie pokrywa zapotrzebowania na białko, tłuszcze czy błonnik z uwagi na wiele wykluczeń w diecie.

Jak stosuje się Nutridrinki?

Nutridrinki dla cukrzyków czy osób, które w ten sposób uzupełniają swoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze, mogą być stosowane zamiast jednego czy dwóch posiłków w ciągu dnia, lub jako dodatek do nich. W miarę możliwości zaleca się, aby nie stosować tych preparatów jako stały i jedyny sposób żywienia, ponieważ może to upośledzać naturalną umiejętność gryzienia, połykania oraz trawienia stałych pokarmów. W ekstremalnych przypadkach można używać ich jako zamiennik klasycznej, lekkostrawnej diety, jednak jedynie przez kilka dni, do czasu poprawy stanu zdrowia chorej osoby. Zaleca się, aby jedną butelkę Nutridrinka pić powoli – przez około 30 minut. Z uwagi na wysoką osmolalność tego płynu zbyt szybkie wypicie go może spowodować dyskomfort trawienny. Produkty te nie są dostępne na receptę, mimo to jednak nie zaleca się ich nadużywania. Choć są bezpieczne i pełnowartościowe, a dodatkowo mają bardzo dobry, skoncentrowany skład, mają służyć wsparciu żywieniowemu w trudnych sytuacjach, a nie zastępować zwyczajne posiłki zdrowym osobom.

Jaki rodzaj Nutridrinka wybrać?

W zależności od efektu odżywczego, który chce się uzyskać, można stosować Nutridrinki z różnym składem. Istnieją zatem Nutridrinki dla cukrzyków, o odpowiednim indeksie glikemicznym, które nie zaburzają glikemii, a także preparaty dla osób po poparzeniach, z odleżynami czy trudno gojącymi się ranami – zawierające składniki korzystne dla procesu odnowy tkanki skórnej. Poza rodzajami zróżnicowanymi ze względu na skład i właściwości Nutridrinki można też wybrać w zależności od własnych preferencji. Mają one różne smaki – dzięki temu każdego dnia pacjent może sięgać po nieco inny produkt, nie nudząc się nim i urozmaicając swoją dietę.