Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Jak kupić mieszkanie od dewelopera? Poradnik

Decyzja podjęta – kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym! Tylko co dalej? Od czego zacząć i w jakiej kolejności zabrać się za wypełnianie niezbędnych formalności? Przeczytaj ten poradnik do końca, a nic nie zaskoczy Cię przy kupnie mieszkania od dewelopera! Sprawdź, na co zwracać szczególną uwagę, nabywając nowe mieszkanie.

1. Dokładnie przemyśl, jakiego mieszkania potrzebujesz

Rozglądając się za mieszkaniem na rynku pierwotnym, dokładnie przemyśl, czego tak naprawdę oczekujesz. Uwzględnij zarówno aktualne, jak i przyszłe oczekiwania co do metrażu, liczby pomieszczeń, ich rozkładu czy lokalizacji.

2. Sprawdź zdolność kredytową

Jeśli zakup mieszkania zamierzasz sfinansować kredytem hipotecznym, udaj się do kilku banków, gdzie pracownicy wyliczą Twoją aktualną zdolność kredytową. Dzięki temu zyskasz realną wiedzę co do tego, na jakie mieszkanie będzie Cię stać.

3. Znajdź inwestycję i sprawdź jej otoczenie

Pierwszym krokiem do znalezienia wymarzonego „M” często jest przeglądanie ofert deweloperów w Internecie. Wpisując w wyszukiwarkę określoną frazę, np.: nowe mieszkania Szczecin centrum, znajdziesz wiele inwestycji budowanych w stolicy Pomorza Zachodniego. Warto jednak osobiście przekonać się, jak wygląda najbliższa okolica i otoczenie, odwiedzając teren interesującej Cię inwestycji.

4. Spytaj o cenę mieszkania i negocjuj!

Wielu nabywców nie zdaje sobie sprawy, że ceny teoretycznie identycznych mieszkań mogą różnić się od siebie, a ostateczny koszt zakupu bywa efektem skutecznych negocjacji. Deweloper może obniżyć cenę z uwagi na rozmaite czynniki: kondygnację, otoczenie czy odległość od miejsca parkingowego. Grunt to nie bać się negocjować!

5. Zapoznaj się z dokumentami przed ich podpisaniem.

Zanim podpiszesz umowę, dokładnie się z nią zapoznaj. Przejrzyj każdy z punktów i upewnij się, że zapisy są zgodne z ustaleniami i rozumiesz ich treść. W przypadku wątpliwości koniecznie poproś o wyjaśnienia abyś nie miał żadnych wątpliwości podpisując dokumenty

6. Sprawdź, co obejmuje stan deweloperski

Dowiedz się, jakie warianty wykończenia oferuje deweloper i czy możesz kupić mieszkanie pod klucz. Najczęstszą opcją w naszym kraju są lokale w stanie deweloperskim, ale uwaga: nie jest on jasno zdefiniowany w przepisach, dlatego w zależności od firmy, stan deweloperski może oznaczać zupełnie inny standard wykończenia mieszkania.

7. Zarezerwuj mieszkanie, dokonaj odbioru i podpisz umowę przeniesienia własności!

Ostatnie czynności to rezerwacja interesującego Cię mieszkania (często potwierdzana zawarciem umowy przedwstępnej lub deweloperskiej), odbiór techniczny lokalu oraz umowa przeniesienia własności. Pamiętaj, by stwierdzone w trakcie odbioru niedokładności, usterki lub wady zgłosić wykonawcy – ma on obowiązek ich usunięcia przed przekazaniem Ci kluczy!

Podsumowanie

Zakup lokalu na rynku pierwotnym to proces wymagający zadbania o wiele formalności. Dobrze zapewnić sobie profesjonalne wsparcie, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy kupujesz mieszkanie od dewelopera. Warto dopilnować wszystkich niuansów – nawet z pozoru błahe rzeczy mogą wymiernie obniżyć komfort użytkowania Twojego wymarzonego lokalu.