Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Jak często wymieniać olej hydrauliczny w koparce?

Każdy właściciel profesjonalnych maszyn budowlanych czy rolniczych doskonale wie, jak ważne są okresowe wymiany płynów eksploatacyjnych. Zaniedbanie terminów może doprowadzić do wielu przykrych i kosztownych sytuacji. Aby zapobiec różnego rodzaju awariom wystarczy pamiętać o wymianach stosunkowo niedrogich płynów w odpowiednich odstępach czasu, a przy tym nie oszczędzać na ich jakości. Pozwoli nam to na wieloletnie użytkowanie takiego sprzętu bez większych problemów.

Dlaczego warto wymieniać olej hydrauliczny jak najczęściej?

Mamy tutaj do czynienia z taką samą sytuacją jak w wypadku oleju silnikowego. Podobnie jak on, płyn hydrauliczny również się starzeje. Na szybkość jego zużycia ma wpływ wiele czynników, takich jak powietrze czy temperatura pracy. Podczas eksploatacji płyn utlenia się, a także zbiera wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w zamkniętym układzie. Wytrącają się one jako osad lub drobinki zwiększające tarcie pomiędzy elementami ruchomymi, a co za tym idzie mogą prowadzić do uszkodzeń, głównie elementów gumowych. Część z nich wypłukuje się podczas wymiany, jednak mogą one powodować uszkodzenia, co jest kolejnym powodem przemawiającym za jak najczęstszą wymianą.

filtry oleju hydraulicznego

Rola filtra oleju hydraulicznego w układzie

Filtry oleju hydraulicznego spełniają bardzo ważną rolę w praktycznie każdym układzie wypełnionym płynem. Ma on za zadanie wyłapywanie zanieczyszczeń znajdujących się w oleju i mogących doprowadzić do uszkodzenia. W zależności od stanu płynu oraz sprawności całego układu również filtr ma określoną żywotność i powinien być wymieniany wtedy, kiedy olej w układzie. Warto stosować filtry renomowanych marek, które zapewniają nam bezawaryjną eksploatację. Często bowiem zdarza się, że tanie produkty ulegają uszkodzeniom mechanicznym, co może doprowadzić do wycieku płynu.

Jak wybrać odpowiedni olej hydrauliczny i kiedy go wymieniać?

Zarówno rodzaj, parametry jak i interwał wymiany zawsze jest podawany przez producenta sprzętu. Jeśli stosujemy inny olej niż ten zalecany przez markę, stosujmy się do zaleceń producenta płynu. Tylko wtedy zachowamy naszą maszynę w dobrym stanie przez dłuższy czas. Olej hydrauliczny zaleca się wymieniać co 3000 mh – jest to najczęściej spotykany okres. Warto pamiętać, że płyny hydrauliczne pracują pod ogromnym ciśnieniem więc wymagania wobec nich są bardzo duże.