Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Zdrowie

Drętwienie kończyn – objawy i leczenie

Drętwienie kończyn, któremu bardzo często towarzyszy mrowienie to problem dotyczący sporej grupy osób. Jego przyczyn mogą być różne. Czasem stanowią wynik silnego napięcia mięśni, innym razem nadmiernego stresu, ucisku lub urazu. Drętwieniu ulegają zarówno kończyny górne – przede wszystkim ramiona i palce, jak i dolne, a nawet kręgosłup. W każdym z tych przypadków konieczna będzie rehabilitacja, która pomoże nam uporać się z problemem.

W jaki sposób objawia się drętwienie kończyn?

Dolegliwość bardzo często pojawia się w momentach odpoczynku oraz w nocy. Niejednokrotnie może powodować trudności z zaśnięciem lub wybudzanie. Tego typu zjawiska w dużej mierze utrudniają codzienne funkcjonowanie oraz obniżają nasze samopoczucie i zadowolenie z życia, dlatego należy dążyć do ich wyeliminowania. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z drętwieniem? Osoby skarżące się na ten problem wskazują na dyskomfort, uczucie ciężkości, mrowienia i kłucia szpilkami. Trudno poruszać daną kończyną, ponadto zmniejsza się czucie na jej powierzchni. Drętwieniu zwykle nie towarzyszy ból, jednak zjawisko zdecydowanie nie należy do przyjemnych.

U kogo najczęściej spotyka się tego typu problemy? Nierzadko towarzyszą one osobom z wadą postawy, zmianami o charakterze zwyrodnieniowym, będącymi po operacji lub zmagającymi się z urazem stawów. Inną przyczyną jest zbyt długie siedzenie w jednej pozycji, niewłaściwa dieta, a w skrajnych przypadkach mamy do czynienia z podłożem neurologicznym.

Jak przebiega rehabilitacja?

Warto pamiętać, że w przypadku problemów z drętwieniem trudno o podanie jednego konkretnego rozwiązania. Na początek warto zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wywiad i da skierowanie do odpowiedniego specjalisty – może to być zarówno neurolog, ortopeda, jak i fizjoterapeuta. W ostatnim przypadku rehabilitacja jest uzależniona od tego co jest źródłem problemu. Dopiero wtedy można przystąpić do opracowania harmonogramu leczenia oraz ćwiczeń.

Rehabilitacja może wpływać na zredukowanie napięcia mięśni oraz innych tkanek, które znajdują się w miejscu gdzie dochodzi do drętwienia. W tym celu można przeprowadzać np. masaż manualny. Bardzo często fizjoterapeuta zleci pacjentowi wykonywanie w domu określonych ćwiczeń, takich jak zgięcia grzbietowe stopy czy związane z unoszeniem kończyny, oczywiście wpierw demonstrując w gabinecie. Wśród innych technik warto wspomnieć o kinezyterapii, drenażu oraz kinesiotapingu.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu Fizjofaktoria – rehabilitacja Opole.