Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Edukacja

Dla kogo jest coaching?

Coaching staje się coraz popularniejszym sposobem na zarabianie pieniędzy oraz samorozwój. Nie jest to jednak rodzaj zawodu dla każdego, gdyż wymaga posiadania odpowiednich cech charakteru oraz predyspozycji. Osoba na tym stanowisku potrafi podnieść na duchu zespół oraz zmotywować go do efektywniejszej pracy. Oprócz talentu trzeba liczyć się także z ciężką pracą oraz uzyskaniem odpowiedniego wykształcenia. Jak zacząć coaching?

Kim jest coach?

Nazwa coach wywodzi się z języka angielskiego i oznacza trenera, który dzięki swoim przemówieniom motywacyjnym jest w stanie zwiększyć wydajność „zawodników”. Doświadczony mentor posiada doświadczenie oraz kompetencje, a jego praktyki skierowane są na rozwój kondycji i sprawności technicznej, a także wypracowania wytrzymałości psychicznej i zbudowania motywacji wewnętrznej.

To właśnie tego oczekuje się od coacha. Powinien on także potrafić negocjować w taki sposób, aby pomóc drugiej osobie osiągnąć zamierzone cele w komfortowy i efektywny dla niej sposób. Coach to osoba godna zaufania, pomocna, potrafiąca komunikować się z ludźmi bez ich oceniania czy krytykowania oraz wierząca w swoich zawodników.

Coaching

Coaching

Coaching – jak zostać trenerem?

Okazuje się, że jako coach mamy kilka ścieżek kariery do wyboru. W przypadku business coach będziemy pracować w środowisku biznesowym, gdzie wymagane jest doświadczenie w biznesie. Life coach dotyczy pracy z problemami z życia codziennego, które dotyczą obszaru motywacji, relacji międzyludzkich, emocji oraz wyznaczania i dążenia do obranych celów.

Można także wybrać ścieżkę coacha wewnętrznego, który pracuje w poznanej już formie, wspierając jej zmianę. Chodzi tutaj także o rozwiązywanie konfliktów międzyludzkich. Okazuje się jednak, że powstaje coraz więcej specjalizacji, gdyż rynek coachingu rozwija się niezwykle dynamicznie.

Dzięki szerokiemu wachlarzowi wyboru można zajmować się tym, w co nas interesuje i w czym czujemy się specjalistami. Śmiało więc można zostać nie tylko coachem sportowym, ale też coachem zdrowia czy też relacji. Aby zostać coachem należy ukończyć studia podyplomowe lub szkolenie coachinogowe prowadzone przez renomowane firmy i zdobyć certyfikat International Coaching Community czy International Coach Federation.