Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Czy folia grzewcza do szyb jest efektywna?

O ogrzewaniu podczerwienią mówi się coraz częściej. Systemy te są niezwykle wydajne, a do tego tworzą bezpieczne i zdrowe warunki do przebywania w pomieszczeniu. Ich skuteczność termiczna jest znacznie większa od tradycyjnych układów wykorzystujących tzw. kaloryfery. Największą zaletą jest równomierne rozprowadzanie ciepła, dzięki temu nie tworzą się strefy o różnych temperaturach (ogrzana góra i zimny dół).

Najczęściej stosowane jest podłogowe ogrzewanie podczerwienią oraz ścienne. W sprzedaży dostępne są również folie grzewcze do szyb. Ich przeznaczenie jest jednak nieco inne. Zazwyczaj nie stanowią głównego źródła ciepła, a jedynie pełnią funkcję wspierającą. Czy folie grzewcze na szybach są efektywne?

Czym są folie grzewcze na szybach?

O produktach tych mówi się jako o nowoczesnych i elastycznych grzejnikach. Tworzy się je przez warstwowe układanie węgla i masy aluminiowej. Bazę stanowi niezwykle wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne folia PET, której dodatkowymi zaletami są wysoka zdolność izolacyjna oraz ognioodporność. Folia grzewcza do szyb wykorzystuje promieniowanie podczerwone jako źródło emisji ciepła.

Czy można montować folie na szybach?

Produkty te można stosować na dowolnych powierzchniach, dlatego montuje się również folie grzewcze na szybach. Nie jest to jednak zbyt często stosowane rozwiązanie. Ich instalacja w oknach wiąże się z zaciemnieniem pomieszczenia przez zablokowanie drogi przenikalności światła dziennego. Właśnie dlatego nie jest to najpopularniejsze rozwiązanie.

Można po nie jednak sięgać, kiedy przeszklenia pełnią jedynie funkcję dekoracyjną, a ich zasłonięcie nie zaburzy komfortu użytkowania lokalu. Folia grzewcza na szyby sprawdza się również w pomieszczeniach gospodarczych czy piwnicach.

Efektywność folii grzewczych na szybach

Zarówno okno, jak i drzwi balkonowe to miejsca, którymi ucieka najwięcej ciepła z nagrzanego pomieszczenia, a jednocześnie stanowią one źródło napływu chłodu z zewnątrz. Folia grzewcza do szyb pełni funkcję izolacyjną, a także rozgrzewa szybę, a następnie oddaje z nich ciepło do środka pokoju. Dzięki temu zapobiega ona przedostawaniu się zimna z zewnątrz budynku. Co jednak zrobić, kiedy przeszklenie nie może zostać zasłonięte folią? Są na to skuteczne rozwiązania.

Zabezpieczenie okien z podłogi

Choć często używa się zwrotu „folie grzewcze na szybach”, to w rzeczywistości chodzi o ich montaż w okolicach okien, a dokładnie w podłodze pod nimi lub pod drzwiami balkonowymi. Chodzi o to, by źródło emitowania promieniowania podczerwonego znajdowało się w bliskim otoczeniu przeszkleń. Dzięki temu szybko nagrzewają się one i przekazują ciepło do wnętrza. W ten sposób tworzą tzw. kurtyny zaporowe, które zapobiegają przepływowi zimnego powietrza z dworu.

Taki układ stanowi idealne wsparcie dla systemu ogrzewania. Główna instalacja termiczna zapewnia w pomieszczeniu właściwą temperaturę, a folia grzewcza do szyb przeciwdziała jej spadkowi przez utraty ciepła i napływ chłodu. Stosując takie połączenie, można maksymalnie ograniczyć stopień wykorzystania energii elektrycznej niezbędnej do uzyskania komfortu termicznego w mieszkaniu.