Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Charakterystyka farb lateksowych

Rynek farb przeznaczonych do malowania ścian w miejscach, w których przebywamy na co dzień, jest z każdym rokiem coraz większy. Do naszej dyspozycji trafiają najróżniejsze rodzaje farb o przeróżnej charakterystyce i zastosowaniu. Wśród nich bardzo ważną pozycję zajmują farby lateksowe. Co wyróżnia farbę lateksową na tle innych propozycji? Dlaczego warto jest wybrać właśnie tę opcję do malowania w domu? Co trzeba wiedzieć o jej praktycznym zastosowaniu?

Farby emulsyjne segmentu premium

Farby lateksowe należą do szerokiej rodziny farb emulsyjnych, co oznacza, że mamy do czynienia z rozcieńczanymi wodą, bezpiecznymi i ekologicznymi produktami, w których pigment jest wiązany z wykorzystaniem specjalnych żywic, najczęściej syntetycznych, ale nierzadko też naturalnych. Farby lateksowe korzystają z wszystkich zalet, jakie posiadają farby emulsyjne, co oznacza, że są proste i wygodne w aplikacji, dobrze przylegają do każdego przyczepnego podłoża, nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów, nie przeszkadzają alergikom, świetnie kryją i nie są zazwyczaj prohibitywnie drogie, chociaż istnieje wiele tańszych opcji.

Kiedy sięgnąć po farbę lateksową?

Farby lateksowe to jedne z droższych farb emulsyjnych, więc w wielu przypadkach najpierw będziemy chcieli sprawdzić, czy nie można zastosować jakiejś tańszej wersji. Kiedy farba lateksowa będzie praktycznie naszą jedyną opcją? Najczęściej nasze pole wyboru ograniczone jest na słabo wiążących podłożach oraz tam, gdzie istnieje wysokie ryzyko zabrudzenia i zaplamienia powłoki malarskiej. Z farb lateksowych bardzo często korzysta się w pokojach dziecięcych, bo nawet po ich ubrudzeniu nie dojdzie do ich uszkodzenia, a w przeciwieństwie do tańszych rozwiązań nie są one aż tak połyskujące.

Malowanie farba lateksową

Łatwość procesu malowania farbą lateksową to jedna z największych zalet tej opcji. Zazwyczaj całość wyposażenia malarskiego potrzebnego do pracy, oprócz rzeczy przydatnych do zabezpieczenia pomieszczenia, to pędzel, wałek oraz przyrząd do mieszania farby. Największym wyzwaniem bywa bowiem wielokrotnie dokładne wymieszanie pojemnika z farbą. Samo malowanie jest już dziecinie proste, ponieważ farba nie kapie, doskonale kryje i rozprowadza się bez najmniejszych problemów. W kwestii know-how nie pojawia się nic nadzwyczajnego. Warto jedynie pamiętać, by najpierw zabezpieczyć pędzlem trudno dostępne miejsca, a dopiero potem przejść do malowania wałkiem dużych powierzchni. Czas malowania jest krótki, a schnięcie to zaledwie kilka godzin.