Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Finanse

Pożyczka bez BIK jest możliwa i to szybciej niż myślisz!

Dla wielu negatywny wpis w bazach BIK to klątwa ciągnąca się za nimi przez wiele lat. Może ona z łatwością utrudnić zaciągnięcie kolejnej pożyczki lub kredytu bankowego, jednak z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Sprawdżmy, czy rzeczywiście BIK jest taki straszny, jak go kreujemy i na jaką alternatywę mogą liczyć osoby z negatywną historią kredytową.

Pozytywny/negatywny BIK

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to największa w Polsce baza danych zarówno o klientach indywidualnych, jak i przedsiębiorcach, także w sektorze pożyczek pozabankowych. BIK gromadzi w swoich bazach dane o ponad 135 mln rachunków, których właścicielami jest 23 mln Polaków, a także informacje kredytowe na temat ponad 785 tys. firm oraz innych podmiotów gospodarczych. BIK wymienia informacje całym sektorem bankowym oraz przedsiębiorcami działającymi we wszystkich sektorach polskiej gospodarki. Jednak około 90 proc. wszystkich informacji gromadzonych w bazach danych tej instytucji to pozytywne informacje o kredytobiorcach, natomiast pozostała część to informacje o negatywnej historii kredytowej.

BIK już niestraszny

Mimo że BIK dla większości z nas nie kojarzy się zbyt dobrze i często stoi na przeszkodzie do uzyskania kredytu lub pożyczki pieniężnej, to jednak istnieje alternatywa dla osób posiadających negatywny wpis w bazach danych BIK. Szansę na uzyskanie pożyczki daje im sektor firm pozabankowych, oferujący atrakcyjne produkty konsumenckie. Pożyczka bez BIK w firmach z tego sektora to szybki, wygodny i bezpieczny sposób na podreperowanie swojego budżetu.
Najpopularniejszą obecnie formą udzielania tego rodzaju zobowiązań są pożyczki online. Coraz częściej korzystamy z tego medium, ponieważ pozwala nam ono na zdobycie gotówki bez ruszania się z własnego domu. Pomimo tego, że firmy z sektora pozabankowego mają obowiązek sprawdzania naszej historii kredytowej w różnych bazach dłużników, to zazwyczaj robią to pobieżnie i często nie biorą uzyskanych tam informacji pod uwagę wydając decyzję o przyznanie nam pożyczki pieniężnej. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie i tylko od danej firmy zależy czy udzieli nam krótkoterminowego zobowiązania finansowego.

Jak zbojkotować BIK?

Gdy staramy się o pożyczkę zarówno w tradycyjnym banku, jak w firmie z sektora pozabankowego, to każdy nasz wniosek trafia do baz danych BIK. Jednak możemy się nie zgodzić na taki przekaz naszych danych, ale tylko w przypadku firm pożyczkowych. Podczas podpisywania umowy z taką firmą możemy się zgodzić lub nie na udostępnianie naszych danych o historii kredytowej do BIK. Decyzja zależy wyłącznie od nas.