Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Zdrowie

Najlepsze środki pielęgnacyjne dla niemowląt

Pielęgnacja niemowląt nie należy do najłatwiejszych spraw. I już nawet nie chodzi o to, że niemowlaki są bardzo delikatne i trzeba z nimi uważać. Jak mówi przysłowie, praktyka czyni mistrza i młodzi rodzice szybko pojmują, w czym rzecz.

Trudniejszą kwestią jest dobranie odpowiednich środków pielęgnacyjnych dla maleństwa. Zadanie niby banalne, ale jak się paradoksalnie okazuje, im większy wybór, tym trudniej dokonać tego najlepszego.

Kosmetyków i preparatów dla niemowląt jest dzisiaj od groma. Na szczęście nie będziemy potrzebować ich wszystkich. Do właściwej pielęgnacji niemowlaka wystarczy zaledwie kilka środków. A najbardziej istotny w tym wszystkim jest ich skład chemiczny oraz właściwości. Nie liczy się tu zupełnie cena, marka czy atrakcyjny wygląd opakowania.

Czego niemowlak potrzebuje?

Kiedy maluszek przychodzi na świat, to zmienia idealne dla siebie środowisko, czyli brzuszek swojej mamy, na zupełnie inne, do którego nie jest jeszcze w pełni przystosowany. Skutkiem tego jest to, że niemowlak musi zmagać się z delikatną, bardzo suchą i wrażliwą skórą, która ma skłonności do podrażnień, odparzeń i łuszczenia się.

Dlatego też priorytetem w pielęgnacji naszego szkraba jest odpowiednie i systematyczne natłuszczanie jego skóry. W tym celu doskonale sprawdza się zwykła oliwka dla niemowlaków. Im mniej skomplikowany ma skład, tym lepiej.

Kolejnym istotnym środkiem do pielęgnacji niemowląt są specjalne krem, takie jak Sudocrem, który spełnia funkcję środka regenerującego podrażnienia i ochraniającego skórę przed odparzeniami. Zawarta w składzie kremu lanolina ma działanie nawilżające, a jego pozostałe składniki posiadają właściwości znieczulające, antyseptyczne, przeciwgrzybiczne i antybakteryjne.

Pamiętajmy, by stosować kremy mające w swoim składzie lanolinę, ewentualnie wazelinę. Poza tym koniecznie trzeba analizować skład wszystkich kremów i kosmetyków pielęgnacyjnych, sprawdzając, czy nie ma w nich przypadkiem czegoś szkodliwego dla maleństwa. Więcej kosmetyków dla dziecka znajdziesz tutaj.

Co z kąpielą?

W początkowym etapie życia niemowlaków zaleca się dość częste kąpiele. Przynajmniej 3 razy w tygodniu, a mogą być nawet codziennie.

Pamiętając o delikatnej skórze maleństwa, mającej skłonność do przesuszania się i podrażnień, musimy bardzo ostrożnie dobierać kosmetyki kąpielowe. Najlepsze są nawilżające emulsje, które delikatnie myją skórę i równocześnie jej nie przesuszają. Emulsja Emolium chroni i nawilża skórę maluszka, wytwarzając na jej powierzchni barierę lipidową, zatrzymując tym samym wodę wewnątrz skóry.

Ważne, aby rodzice pamiętali, żeby wszystkie środki pielęgnacyjne dla niemowląt były hipoalergiczne i nie zawierały barwników ani substancji zapachowych.