Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Ładowarki teleskopowe do prac budowlanych

Ładowarki teleskopowe – inaczej wózki podnośnikowe ze zmiennym wysięgiem – zaliczane są do wózków widłowych specjalizowanych. Firmy wykorzystujące tego typu ładowarki doceniają ich uniwersalność i wysoką wydajność, ale nie tylko. Gdzie sprawdzają się te urządzenia? I dlaczego tak chętnie kupują je lub wynajmują przedsiębiorcy prowadzący prace budowlane?

Coraz więcej firm ze względu na rodzaj prowadzonych działań potrzebuje sprzęt do pracy na wysokości. Dużą popularność zyskały zwłaszcza ładowarki teleskopowe, które z dodatkowym osprzętem typu widły, łyżki, chwytaki, podesty ruchome czy pługi potrafią zastąpić kilka maszyn. Dodatkowym atutem tego typu urządzeń jest wysoka wydajność. Niektóre modele mają udźwig wynoszący ponad 20 ton i możliwość unoszenia ładunku na około 30 m.

Podział ładowarek teleskopowych

Ładowarki teleskopowe dzielą się na czołowe i obrotowe. Zwyżki czołowe nazywane inaczej sztywnymi lub panoramikami mają wysięgnik zamontowany po prawej stronie i nieruchomą kabinę operatora. Na rynku dostępne są panoramiki z podporami bocznymi, obiema osiami skrętnymi lub wyłącznie tylną osią skrętną. Tego rodzaju ładowarki wyróżnia bardzo duży udźwig – do ponad 20 ton i wysięg do 19 m.

Ładowarki obrotowe, popularne obrotówki, wyposażone są w dodatkową głowicę umożliwiającą obracanie się kabiny operatora o 360 stopni w stosunku do platformy jezdnej. Zazwyczaj tego typu maszyny mają dwie pary podpór stabilizujących i obydwie osie skrętne, chociaż można również wynająć ładowarki obrotowe na gąsienicach. Co ważne, udźwig tych urządzeń jest dużo mniejszy niż ładowarek czołowych – do maksymalnie 5 ton, za wysięg większy – do 30 m.

Gdzie można wynająć ładowarki teleskopowe jak również podesty ruchome? Szeroką ofertę maszyn ma https://www.riwal.com/poland/pl-pl

Lift with platform work in warehouse hangar construction field.

Dodatkowe wyposażenie

Podnośniki koszowe mogą być wyposażone w dodatkowe czujniki i funkcje, które mają zapewnić bezpieczeństwo pracy zarówno operatorom, jak i osobom znajdującym się w pobliżu działającego urządzenia. Mowa m.in. o czujniku przeciążeniowym reagującym na każdy przechył ładowarki lub niebezpieczne wychylenie wysięgnika, czujniku pogodowym informującym o wysokim natężeniu wiatru, ryzyku wystąpienia opadów lub wyładowań atmosferycznych, poziomowaniu ładowarki dostosowującym kąt najazdu do nierówności terenu oraz zabezpieczeniach na funkcjach hydraulicznych. Nowsze modele urządzeń posiadają także blokadę włączenia ładowarki – blokada wyłącza się dopiero wtedy, gdy operator maszyny usiądzie na miejscu, zapnie pasy i zamknie drzwi.

Gdzie wykorzystuje się ładowarki teleskopowe?

Po ładowarki teleskopowe szczególnie chętnie sięgają firmy świadczące usługi budowlane. Dlaczego właśnie te przedsiębiorstwa doceniają tego typu urządzenia? Ponieważ mogą one jednocześnie pełnić funkcję m.in. ładowarek, koparek i koparko-ładowarek. Jeżeli dokupi się dodatkowy osprzęt, ładowarka zamieni się w dźwig, betoniarkę, młot hydrauliczny albo zamiatarkę. A jedna maszyna jest nie tylko tańsza, lecz także zajmuje mniej miejsca. Dodatkowo ze względu na swoje gabaryty może pracować nawet na niewielkiej przestrzeni, co ma szczególne znaczenie w przypadku budowania np. domów jednorodzinnych.