Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Jak stworzyć atrakcyjne i bezpieczne opakowanie?

Opakowanie nie tylko przyciąga wzrok i stanowi swego rodzaju reklamę, ale również chroni produkt przed zniszczeniem. Tworząc projekt opakowania, warto podejść do tego zadania w sposób kompleksowy, tak, aby pełniło ono zarówno funkcję ochronną, jak i reklamową.

Metody tworzenia i zdobienia opakowań

Wśród metod zdobienia i tworzenia opakowań można wymienić:

  • opakowania z tektury litej
  • kaszerowanie
  • lakierowanie offsetowe
  • foliowanie
  • lakierowanie UV
  • tłoczenie
  • hot-stamping

Kaszerowanie polega na przyklejeniu cienkiej warstwy zadrukowanego lub w inny sposób uszlachetnionego papieru do tektury falistej (najczęściej stosuję się tekturę 2-warstwową lecz można również kaszerować tektury 3- a nawet 5- i 7-warstwowe. Proces ten pozwala uzyskać opakowanie o wysokiej jakości i wytrzymałości.

pudełka z kartonu

Lakierowanie offsetowe (błysk/mat) ma głównie na celu mechanicznie zabezpieczyć farbę drukarską przed ścieraniem, zarysowaniami lub zmianą jej wyglądu. Jeszcze lepszym zabezpieczeniem zadrukowanej powierzchni jest utrwalenie lakieru promieniami UV. Bezbarwna powłoka lakieru zdecydowanie usztywnia arkusz, ponadto ożywia barwę druku, wydobywa jej nasycenie oraz jaskrawość. Podczas lakierowania UV możemy uzyskać efekt połysku lub zmatowienia. Lakier możemy nanieść na całej powierzchni opakowania lub podkreślić/uwypuklić wybrane elementy w naszym projekcie (lakierowanie wybiórcze), które najbardziej mają przyciągnąć wzrok odbiorcy. Foliowanie z kolei polega na pokryciu arkusza folią. Standardowym rozwiązaniem jest wykorzystanie folii błyszczącej lub matowej. Do nowoczesnych metod zaliczamy foliowanie soft-touch, strukturalne, metaliczne i holograficzne. Za najekskluzywniejszą formę zdobienia opakowań uważa się hot-stamping. Pod wpływem wysokich temperatur nakłada się specjalną folię na wybrane elementy zadruku, nadając charakterystyczny srebrny lub złoty połysk. Obecnie możemy użyć folii w każdym kolorze. Zbliżonym procesem do HS jest tłoczenie. Przy użyciu odpowiedniej matrycy, wytłacza się określony napis, logo lub znak w dół (tłocznie wklęsłe) lub w górę (tłoczenie wypukłe), dając efekt „wciśnięcia” lub „wyciągnięcia” określonego elementu na kartonie. Proces ten nie wymaga farb ani folii, więc przyczynia się do dbania o nasze środowisko.

Kto produkuje opakowania?

Jedną z firm produkujących opakowania, mającą siedzibę w Krakowie, jest Krak-Old Sp. z.o. o. Niewątpliwie opakowania kartonowe Kraków, stanowią doskonałą opcję dla osób potrzebujących wsparcia w projektowaniu i produkowaniu pudełek, mających stanowić zabezpieczenie produktów. Firma Krak-Old Sp. z.o. o to zespół profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem. Współpracuje ona z przedstawicielami branży cukierniczej, spożywczej, obuwniczej, produkcji rolnej i armatury przemysłowej.