Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Jak rozpoznać, że moneta jest zabytkowa?

Stara pamiątka po dziadkach, znalezisko z wakacyjnych podróży po historycznych zakątkach, czy otrzymany upominek? Drogi zdobycia wyjątkowych monet są różne, jednak za każdym razem pozostaje ta sama wątpliwość – jak rozpoznać, czy nasza moneta jest zabytkowa? Zdradzamy, na co należy zwrócić uwagę, aby ocenić, czy nasza własność ma wartość rynkową, czy tylko sentymentalną.

Od czego zależy wartość monety?

Istnieje kilka podstawowych zasad, według których możemy oceniać, czy dana moneta jest zabytkowa. Najprostszym sposobem na sprawdzenie monety jest zapoznanie się z jej certyfikatem autentyczności. Niestety nie wszystkie mennice stosują praktykę dołączania takich dokumentów do produktów kolekcjonerskich. Wyjątkowość monety zależy także od ilości nakładu. Im mniej takich samych sztuk zostało wydane do użytku, tym będą one cenniejsze. Ważnym parametrem jest również próba, która oznacza masę metalu szlachetnego w stosunku do masy stopu. Warto zwrócić uwagę na to, w jakim stopniu moneta doznała uszkodzeń mechanicznych, czyli wgnieceń na rancie lub rys na powierzchni. Cenniejsze są zadbane okazy, dlatego też wartościowe monety dobrze jest przechowywać w specjalnych kapsułach ochronnych, które zabezpieczają przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promienie słoneczne, czy zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Bywają jednak przypadki, w których powyższe wskaźniki nie pozwalają nam jednoznacznie stwierdzić, czy posiadana moneta jest zabytkowa. Ekspert z Salonu Numizmatycznego Gibon radzi, aby: „W przypadku oceny wartości konkretnej monety najlepiej zdać się na opinię profesjonalnego numizmatyka, ponieważ człowiek niezajmujący się monetami na co dzień może nie zwrócić uwagi na wiele detali, które końcowo okazują się kluczowe”.

Zabytkowe monety a numizmaty i medale

Trzeba podkreślić, że zabytkowe monety nie są tym samym, co numizmaty czy medale, mimo że często bywają z nimi mylone. Aby sprawnie odróżniać jedne od drugich, warto zapamiętać kilka podstawowych reguł. Przede wszystkim moneta będzie wyróżniać się posiadaniem nominału na awersie lub rewersie, który nie będzie widoczny w przypadku numizmatów i medali. Tylko monety stanowią legalny środek płatniczy. Kolejną różnicą jest nakład. Monety muszą mieć konkretnie ustalony nakład, co nie obowiązuje, jeśli chodzi o medale. W momencie nabywania monety znamy więc jej wartość, ponieważ mamy wiedzę, jaki jest jej maksymalny nakład. Inaczej jest z medalami, ponieważ producent może wypuścić ich na rynek więcej, przez co wartość kolekcjonerska spadnie. Niejednokrotnie przy rozróżnianiu mylące są nazwy produktów. Określenia takie jak dukat czy grosz sugerują, że mamy do czynienia z monetą. Tu powraca zasada nominału – jeśli go nie ma, posiadany przez nas medal nosi nazwę dukatu i nie jest środkiem płatniczym. Jego wartość wyznacza jedynie kruszec, z jakiego został zrobiony.