Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Jak malować drzwi w salonie?

Czeka Cię malowanie drzwi w salonie? Zdecydowałeś się wykonać to samodzielnie? Nie wiesz, jak przygotować się do malowania i na co zwrócić uwagę? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które mogą ułatwić Ci zadanie. Zapraszamy do krótkiej lektury.

Malowanie drzwi – od czego zaczynamy?

Jakie kroki powinieneś podjąć, gdy zdecydujesz się na malowanie drzwi? Od czego zaczniesz? Przede wszystkim należy się do tego zadania odpowiednio przygotować, stawiając na właściwe narzędzia. Co to oznacza? Musisz wybrać produkty, które wykorzystasz do malowania. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba udać się na zakupy. Oferta sklepów z farbami jest bardzo szeroka, ale to wcale nie oznacza, że wszystkie produkty mają jednakowe zastosowanie. Jeśli nie chcesz, by malowanie drzwi skończyło się niepowodzeniem, poświęcić więcej czasu na wybór odpowiedniej farby. Godne uwagi są oczywiście przede wszystkim sprawdzone rozwiązania, które dedykowane są do takich zadań, jak malowanie drzwi.

Jak malować drzwi w salonie

Jeśli nie będziesz wiedzieć, na co się zdecydować, możesz w każdej chwili podpytać sprzedawcę. Pomoże on w wyborze odpowiedniej farby. W przypadku drzwi wewnętrznych najlepiej sprawdzi się wodorozcieńczalna, jednoskładnikowa emalia przeznaczona do malowania oraz renowacji mebli. Poza tym pamiętaj, że będziesz również potrzebować odpowiednich akcesoriów, w tym pędzla, czy foli malarskiej, która zapewni zabezpieczenie podłogi w miejscu, w którym będziesz pracować.

Malowanie drzwi – jak to wygląda w praktyce?

A co z samym malowaniem drzwi? Gdy zdecydujesz się na samodzielne przeprowadzenie tej prostej renowacji, pamiętaj o właściwym przygotowaniu malowanej powierzchni. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, powinieneś zdjąć lub zabezpieczyć okucia, odkręcić klamkę i zakleić taśmą lub wyjąć szybę, jeśli drzwi ją posiadają. Następnie trzeba zająć się oszlifowaniem i odpyleniem powierzchni.

Po przygotowaniu powierzchni możesz zabrać się do nałożenia podkładu. Najwygodniej maluje się drzwi wtedy, gdy są położone na płasko na stole lub podłodze. Pamiętaj jednak, że podłoże powinno być zabezpieczone folią malarską. Optymalna ilość warstw emalii to dwie. Po nałożeniu pierwszej powinieneś odczekać około czterech godzin, zanim pomalujesz drzwi kolejną.

Pamiętaj także, że dokładne instrukcje, jak i zalecany czas nakładania kolejnych warstw produktu znajdziesz na opakowaniu wybranej farby, więc przed przystąpieniem do prac warto zweryfikować wszystkie wytyczne. Jeszcze jedna istotna wskazówka – całkowite utwardzenie nałożonej powłoki następuje zwykle po około 2-3 dniach. Do tego czasu lepiej zachować ostrożność przy używaniu drzwi.