Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Do czego służą sondy hydrostatyczne i gdzie się je stosuje?

Narzędzia służące do pomiaru poziomu wody są bardzo pomocne i wręcz niezbędne w wielu dziedzinach życia oraz branżach. Jednymi z istotniejszych elementów są sondy hydrostatyczne, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie. To właśnie za ich pomocą możliwe jest mierzenie poziomu wód należących do różnorodnych zbiorników.

Co to jest?

Sonda hydrostatyczna to pewien rodzaj czujnika ciśnienia, który pozwala bezbłędnie oceniać stan poziomu wody czy innej cieczy. Jej działanie polega po prostu na umieszczeniu jak najbliżej dna zbiornika, a następnie zmierzeniu ciśnienia hydrostatycznego. Na tej podstawie można ustalić aktualny poziom cieczy. Sonda musi oczywiście zostać całkowicie zanurzona w cieczy. Aby bezpiecznie opuścić sondę na dno zbiornika wykorzystuje się specjalne kable lub linki, które są przymocowywane do urządzenia. W kablu sondy znajduje się specjalna kapilara, która zapewnia kontakt z ciśnieniem atmosferycznym.

sonda hydrostatyczna

Gdzie wykorzystuje się sondy?

Sondy hydrostatyczne są na szeroką skalę stosowane w przemyśle i innych branżach. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w:

  • przepompowniach ścieków
  • zbiornikach retencyjnych
  • stacjach uzdatniania wody
  • studniach głębinowych
  • basenach

Tak naprawdę takie sondy hydrostatyczne wykorzystuje się zarówno w przypadku zbiorników z wodą pitną czy też w miejscach rekreacyjnych typu baseny i inne kąpieliska. Służą jednak również do pomiarów wykonywanych w zbiornikach należących do oczyszczalni ścieków lub nawet zbiornikach, które zawierają olej opałowy. Ich zastosowanie jest bardzo duże, gdyż pozwalają zachować względy bezpieczeństwa i zapewniają właściwe odczyty. Dzięki sondom można zarówno mierzyć poziom cieczy w zbiornikach sztucznych jak też naturalnych. Stąd też niekiedy prowadzi się w różnych celach badania stanu wód w jeziorach czy też rzekach. Aby takie badania się powiodły należy zawsze stosować odpowiedniej średnicy sondy. Na rynku dostępne są ich różne rodzaje. Najlepsze sondy są precyzyjne, a także solidne i trwałe, gdyż wykonane są z wysokiej jakości materiałów.