Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Aplikacje mobilne Android – możliwości najpopularniejszej platformy mobilnej

Raczej nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak wielką popularnością cieszą się aplikacje mobilne. Korzystają z nich już chyba wszyscy użytkownicy smartfonów oraz tabletów. Przy ich pomocy możemy zarówno spędzać czas wolny, uczyć się, jak i wykorzystywać je do swojej pracy zawodowej.

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, która platforma cieszy się największą popularnością w biznesowym świecie? Samych platform mobilnych do wyboru jest kilka. Najczęściej wymieniane to: Android, iOS, Windows Phone, Blackberry.

Jak się okazuje aplikacje mobilne Android plasują się na pierwszym miejscu w rankingach popularności. Dotyczy to zarówno świata jak i krajów nad Wisłą. Nie powinno to dziwić ponieważ taka sytuacja utrzymuje się już od dłuższego czasu. Z pewnością ma na to również wpływ jego dedykowany market Google Play. Znaleźć w nim można ponad milion różnego rodzaju aplikacji i gier. Dzięki temu każdy, nawet najbardziej wymagający internauta, znajdzie coś dla siebie.

Obecnie Android rządzi na rynku mobilnych systemów operacyjnych. Zapewne jeszcze przez długi czas nie będzie miał godnego konkurenta pod względem liczby działających pod jego kontrolą urządzeń. Dlatego firmy bardzo chętnie wybierają właśnie tę platformę do tworzenia swoich aplikacji.

Tworzenie aplikacji mobilnej – aplikacja hybrydowa czy natywna?

Aplikacje natywne są od początku pisane w konkretnym języku. W przypadku Androida jest to Java. W związku z tym, że wszystkie funkcje są od początku do końca pisane przez programistę, daje to możliwość nieograniczonego rozbudowywania aplikacji. Ten rodzaj aplikacji świetnie sprawdzi się w przypadku dużych, rozbudowanych projektów bądź gier mobilnych. Ponadto poradzą sobie w sytuacja, gdy płynność działania i prędkość są kluczowymi elementami.

Aplikacje hybrydowe z kolei są połączeniem dwóch różnych aspektów.  Po pierwsze posługują się technologią służącą do programowania. A po drugie wykorzystują natywne funkcje smartfonów. Czas potrzebny do stworzenia tego rodzaju aplikacji jest zdecydowanie krótszy. Z założenia ten typ aplikacji te nie ma dostępu do wszystkich funkcji telefonu. Jednak doświadczony programista wie, jak swobodnie dopisywać wtyczki, które bez najmniejszych przeszkód obsłużą funkcje oferowane przez konkurencyjne aplikacje.

W obecnej dobie tworzenie aplikacji mobilnych w biznesie staje się wręcz krokiem nieuniknionym. Dlatego warto już dziś wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i wybrać aplikacje, które pojawią się w najbardziej znanym i lubianym sklepie Google Play. Zdecydowanie w twoim biznesie nie powinno zabraknąć aplikacji mobilnej Android.