Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Edukacja

W jaki sposób należy pisać prace inżynierskie?

Prace inżynierskie od lat sprawiają studentom mnóstwo problemów. Widać to choćby na forach, gdzie wymieniają się swoimi opiniami, uwagami oraz problemami, jakie spotykają ich podczas pisania tychże prac. Na podstawie zawartych tam wypowiedzi, można pokusić się o zebranie kilku prostych porad na temat tego, jak należy pisać prace inżynierskie i w jaki sposób się do tego zabrać.

Zwalcz stres – pisanie pracy inżynierskiej to nic strasznego

To zrozumiałe, że wizja pisania pracy inżynierskiej wzbudza niepokój, lęk, czasem nawet czyste przerażenie u studentów. Problem jest tym większy, iż dla większości jest to pierwsza praca dyplomowa, a więc pierwszy tak poważny sprawdzian ich wiedzy i umiejętności. Praca inżynierska wymaga od studenta dobrego przygotowania, znajomości rzeczy i sprawnego wyszukiwania informacji. Czasem dochodzi do tego również przeprowadzanie określonego typu badań lub pomiarów. Całość wymagań sprawia, że pracę inżynierską nie sposób nawet porównywać pod względem poziomu trudności z pracą maturalną czy nawet z pisanymi już na studiach pracami zaliczeniowymi.

Prace inżynierkskie

Prace inżynierskie

Ale spokojnie! Prace inżynierskie też są dla ludzi. Powstało ich już wiele i wiele jeszcze zostanie przez kolejne komisje pozytywnie zweryfikowanych. Dobre przygotowanie, odpowiednia podstawa naukowa oraz systematyczność w zupełności wystarczą, aby pisana przez nas praca inżynierska została pozytywnie oceniona. Nie stresuj się, nie denerwuj. Zaplanuj wszystko na spokojnie i po kolei. Mając wyznaczony plan, będzie Ci łatwiej zapanować nad nerwami. Realizuj go krok po kroku, a końcowy sukces przyjdzie sam.

Wybierz odpowiedni temat dla swojej pracy

O wyborze właściwego tematu powiedziano i napisano już bardzo wiele. Wbrew pozorem ten etap pisania prac inżynierskich należy nie tylko do najważniejszych, ale i najtrudniejszych. Jedni ten idealny temat znajdują od razu, od ręki. Inni mają go w głowie już od pierwszego dnia studiów. Większość studentów jednak miota się bezradnie w poszukiwaniu zagadnienia, na który warto byłoby pisać i które zapewniłoby im przychylność promotora, recenzenta i komisji.

Najprostszym i prawdopodobnie najlepszym sposobem na wybór tematu pracy inżynierskiej jest sporządzenie dwóch osobnych list. Na pierwszej spisujemy zagadnienia, o których naszym zdaniem wiemy najwięcej. Oczywiście, zagadnienia ta muszą dotyczyć kierunku naszych studiów, a przynajmniej być z nimi jak najbliżej powiązane. Na drugiej liście zamieszczamy spis zagadnień, które najbardziej nas interesują i których analizowanie oraz opisywanie sprawi nam najwięcej przyjemności. Wszystkie zagadnienia, które znajdą się na obu tych listach, możemy śmiało uznać dobre tematy prac inżynierskich.