Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Mała kuchnia w mieszkaniu? To już nie problem!

Kuchnia w każdym mieszkaniu to swoiste centrum dowodzenia, w którym statystycznie spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Funkcjonalna i duża kuchnia to skarb każdego właściciela. Co jednak w przypadku małej, zamkniętej i nieustawnej kuchni, z którą mają zazwyczaj problem lokatorzy mieszkający w blokach? Jak ją racjonalnie zagospodarować?

Wątpliwej jakości dziedzictwo

Małe, zamknięte i często mało funkcjonalne kuchnie to zazwyczaj relikt i spuścizna po architektach i budowniczych z czasów PRL-u. Zlokalizowane są one najczęściej w blokach i wieżowcach budowanych z tzw. wielkiej płyty, których pełno jest w praktycznie każdym większym mieście czy miasteczku. Ci, co projektowali tego typu pomieszczenia kuchenne, postawili przed nami nie lada wyzwanie związane z funkcjonalnym zagospodarowaniem tak niepraktycznych i nieustawnych przestrzeni. Jednak obecnie, dzięki kilku sprytnym trickom, można kompletny architektoniczny chaos zamienić w uporządkowaną i funkcjonalną kuchnię.

Mała kuchnia w mieszkaniu już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie klaustrofobicznej i przygnębiającej. Jeszcze pół biedy, jeżeli posiada ona okno, jednak w przypadku, gdy mamy do czynienia z tzw. ślepą kuchnią, to potrzebny jest nie lada cud. Aranżując tego typu pomieszczenie, należy pamiętać, że najlepiej sprawdzą się tam meble o jasnych frontach, które optycznie powiększą naszą przestrzeń.

Niewielka kuchnia w mieszkaniu

Aby meble w tak małych kuchniach były praktyczne i zajmowały jak najmniej miejsca, warto pokusić się o kupno całego zestawu przygotowanego na wymiar. Dziś na rynku istnieje mnóstwo firm specjalizujących się w odpowiednim przygotowaniu mebli w różnym stylu na odpowiedni wymiar, pasujący do każdej, nawet najbardziej nieustawnej przestrzeni. Takie rozwiązanie pozwala na zagospodarowanie każdego centymetra w naszej kuchni.

Warto zainwestować w szafki, wyposażone w system półek wysuwanych lub obrotowych. Pozwoli to znacznie ograniczyć przestrzeń użytkową bez zmniejszania pojemności i funkcjonalności szafek. Na rynku dostępne są również meble wyposażone w wysuwane blaty, które z łatwością posłużą jako dodatkowe miejsca robocze.

A co ze stołem?

Kuchnia w mieszkaniu nie może się obyć oczywiście bez przestrzeni jadalnej, czyli stołu. Jednak na małej powierzchni kuchennej trudno jest wstawić tego typu mebel. W tej sytuacji można zdecydować się na niewielki, ruchomy stolik, który montuje się do ściany. Taki pulpit można rozkładać i składać w dowolnym momencie. Ta sama sytuacja dotyczy krzeseł, które mogą być rozkładane w razie potrzeby.