Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Blog

Kuchnia góralska, czyli co smakuje góralom?

Kuchnia góralska ma swoje charakterystyczne smaki i aromaty, jest modna i bardzo lubiana. Przysmaki południowej Polski ciągle zachwycają przyjeżdżających tu turystów, którzy kochają góry i dobre jedzenie. Posiłki te są sycące, smaki mocne i intensywne, często też ostre. Dania te są bardzo smaczne, opierają się przede wszystkim na ziemniakach, kaszy i kapuście, najbardziej popularnym mięsem jest baranina.  Dobrze zjeść można właśnie w restauracji Bukowina, gdzie serwuje się tradycyjne góralskie dania.

Jednym z najbardziej popularnych dań góralskich jest kwaśnica, którą każdy powinien spróbować. Jest ona bardzo zdrowa i rozgrzewająca. Uwielbiają ją górale, jak również przyjeżdżający na Podhale turyści. Najlepiej smakuje zwłaszcza w jesienne i zimowe dni. Jest to danie niezbyt skomplikowane i samemu można je przyrządzić, jednak najlepiej smakuje u rodowitych górali, warto spróbować tego dania w restauracji Bukowina. Bardzo często kwaśnica gotowana jest na wędzonych żeberkach, jej najważniejszym składnikiem jest duża ilość kwaszonej kapusty, dodaje się do niej ziemniaki a nawet grzyby.

Kuchnia góralska, czyli co smakuje góralom

Dania mięsne w góralskiej kuchni są również ważne. Występują w różnorodnej postaci. Tutaj króluje przede wszystkim baranina oraz jagnięcina. Popularne są baranie udźce, kotlety baranie czy szaszłyki z owcy. Wspaniale smakuje marynowana pieczeń z barana. Mięso to najczęściej podawane jest w towarzystwie warzyw oraz owczego sera. Smacznym specjałem są również golonka po góralsku, które są sycącą potrawą.

Tradycyjnym góralskim przysmakiem są moskale. Są to placki przygotowywane z ziemniaków, pieczone na blasze. Ziemniaki muszą być najpierw ugotowane a potem wysuszone. Dodaje się do nich mąkę i jajko. Pieczone są bezpośrednio na blasze (najlepiej pieca węglowego) i są ciekawym przysmakiem. W wielu karczmach góralskich są one serwowane z sosem czosnkowym lub bryndzą. Wymieniając potrawy góralskie nie można pominąć również klusek z bryndzą, które podawane są z masłem i skwarkami, czasem zestawia się również jako farsz mięso i bryndzę.