Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Dom

Jak wykonać pomiar natężenia promieniowania słonecznego?

Specjalistyczne pomiary natężenia promieniowania słonecznego dokonuje się przy pomocy fachowych przyrządów pomiarowych. Urządzenia te pomogą nam zebrać odpowiednie dane, które potem możemy wykorzystać w ustaleniu miejsca najbardziej wydajnego dla poboru energii słonecznej. Jak wykonuje się pomiar natężenia promieniowania słonecznego?

Miernik natężenia promieniowania słonecznego – niezbędny do wykonania pomiaru

Niezbędnym elementem do wykonania pomiaru natężenia promieniowania słonecznego jest mirnik. Wyniki odczytana przy pomocy miernika bezpośrednio przekładają się na ustalenie rzeczywistego promieniowania, jak i również osiągane chwilowe moce przez instalację fotowoltaiczną. Aby wykonać próbkowanie potrzebne będą nam luksomierze lub pyranometry, które wskażą natężenie w W/m2 i pozwolą na oszacowanie chwilowej wartości energii elektrycznej, jaką powinna generować instalacja.

Mierniki promieniowania słonecznego wykonują pomiary z dowolnego kierunku i pod dowolnym kątem. Niezależnie od pozycji, w jakiej się znajdują. Zaawansowane urządzenia mają możliwość wskazania pomiaru nawet co sekundę i uśredniania np. średniej godzinowej.

Jak wykonać pomiar?

Do pomiaru natężenia promieniowania będą nam niezbędne – jak już ustaliliśmy – odpowiednie urządzenia, które wskażą natężenie w W/m2. Ustawiamy je w miejscu, w którym chcemy umieścić panele fotowoltaiczne i włączamy urządzenie. Mierniki mogą wskazywać natężenie promieniowania w czasie rzeczywistym nawet co sekundę. Jednak sama wartość energii, którą odczytamy nie będzie wskazywać nam jednoznacznie na to, że jest to najlepsze miejsce na umieszczenie panelu fotowoltaicznego. Warto jest umieścić miernik w konkretnym miejscu na dłużej, a uzyskane średnie porównać z innymi. To da nam najpełniejszy obraz, które z dostępnych przez nas miejsc do umieszczenia panelu fotowoltaicznego jest najlepsze do jego instalacji. Dzięki przeprowadzeniu prostego badania będziemy mogli w znacznym stopniu podwyższyć efektywność pracy całej instalacji fotowoltaicznej.