Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Finanse

Jak skutecznie wyjść z pętli zadłużenia?

Każdy z nas ma jakieś zobowiązania finansowe. Niestety jednak niektórzy biorą ich na swoje barki tyle, że ich ciężar sprawia, że popadają w długi. Aby spłacić swoje zobowiązania zaciągają kolejne kredyty i pożyczki, i rozpoczyna się ich pętla zadłużenia, którą nie wiedzą jak zatrzymać.

Porady dla zadłużonych – jak poradzić sobie z pętlą zadłużenia?

Porady dla zadłużonych obejmują również zagadnienie związane z pokonaniem tzw. pętli zadłużenia, w którą często popadają osoby, które biorą na siebie więcej zobowiązania niż są w stanie udźwignąć ich finanse. Głównym problemem osób z długami nie jest brak chęci w stawieniu czoła sytuacji, która ich spotkała, ale raczej brak informacji i wiedzy na temat tego, w jaki sposób uporać się z zadłużeniem. Powoduje to często nie tylko problemy finansowe, ale również z czasem problemy zdrowotne, które mogą – w niektórych przypadkach – mieć nawet tragiczny koniec.

porady dla zadłużonych

Zmiana sposobu myślenia

W pierwszej kolejności zatem osoba zadłużona powinna zadbać o swoją psychikę. Warto uporządkować sprawy związane z obecną sytuacją, stawić czoła nowym wyzwaniom i przestać martwić się czarnymi scenariuszami. Dłużnik powinien zastanowić się, co może zrobić, aby nieco zwiększyć swoją płynność finansową. Więcej pieniędzy może on uzyskać poprzez obniżenie swojego standardu życia. Może to być początkowo trudne do wykonania, jednak gdy upora się on z pierwszymi blokadami psychicznymi i wyznaczy sobie nowe cele, będzie mu znacznie łatwiej.

I tutaj pojawia się nasze słowo-klucz. Chodzi oczywiście o cele. Wychodzenie z pętli zadłużenia jest naszym celem, a tym co pomoże nam w jego osiągnięciu jest dobry plan. Bezczynne czekanie nim nam w tej kwestii nie da, dlatego warto szukać porad i opinii, które sprawią, że lepiej poradzimy sobie z problemem.

Co zrobić, gdy znajdujemy się w pętli zadłużenia?

Jeśli masz kredyt w banku, poinformuj tę instytucję finansową o swoich kłopotach. W wielu przypadkach możesz dzięki temu uzyskać dodatkowy czas na spłatę, np. „wakacje od kredytu” lub raty malejące. Sprawdź również oferty innych banków. Może okazać się, że spłacenie w całości zobowiązania w jednym banku i zdecydowanie się na zadłużenie w innym, będzie dla Ciebie bardziej korzystne (np. kredyt będzie tańszy lub miesięczna rata niższa). Jeśli nie masz możliwości spłacać rat w całości, spłacaj część. Będzie to dobrze widziane z punktu widzenia banku. Otrzymując wynagrodzenie staraj się planować swoje wydatki na cały miesiąc. Oddawanie ostatnich pieniędzy na ratę nie jest dobrym pomysłem. Zawsze może pojawić się jakiś niespodziewany koszt.