Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Zdrowie

Baranek cukrowy

Baranek cukrowy stanowi symbol świąt wielkanocnych i wydaje się ich nieodłącznym elementem. Smaczny i lubiany przede wszystkim przez dzieci, wykonany jest ze sporej ilości cukru, stąd jego wyjątkowa słodycz. Ciekawym wydaje się wobec tego pytanie, jak produkuje się baranki cukrowe i czy możliwe jest ich samodzielne wykonanie?

Produkcja baranków cukrowych

Baranki, znane wszystkim jako wielkanocne dekoracje z cukru dostępne są w wielu sklepach oraz cukierniach przed świętami wielkanocnymi i kupowane masowo, jako ich symbol. Wiele firm cukierniczych podejmuje się ich produkcji, gdyż stanowią one tani wyrób, zapewniający cykliczny przychód finansowy.

baranek wielkanocny

Baranek wielkanocny

Baranki cukrowe produkowane na masową skalę tworzone są przy zastosowaniu specjalnych urządzeń, ograniczających wkład pracy ludzkiej. Wobec tego składniki w odpowiednich proporcjach dodawane są przez maszynę, która również miesza całość, tworząc optymalnie gęstą i jednolitą masę. Następnie przy użyciu specjalnych foremek, kształtowane są baranki – pozostawione do ostygnięcia i wyschnięcia, twardnieją i przyjmują powszechnie znaną postać baranka wielkanocnego.

Domowa produkcja baranków cukrowych – zrób to sam!

W celu stworzenia idealnego baranka wielkanocnego niezbędna staje się masa cukrowa – musi ona zawierać odpowiednie składniki w optymalnie utrzymanych proporcjach, co zapewni adekwatną gęstość całości. Najczęściej w samodzielnym tworzeniu baranka wykorzystuje się żelatynę, glukozę oraz tłuszcz. Wymieszane składniki tworzą cukrową papkę, z której formowany jest baranek. Może być wykonany ręcznie lub przy użyciu specjalnych foremek.

Po jednym dniu masa wysycha i twardnieje, stając się odporniejszą na uszkodzenia i przypominając baranka, dostępnego w sklepach.

Wydaje się, że domowe wytwarzanie baranka cukrowego może okazać się pracochłonne, nie gwarantując korzystnych efektów. Niezaprzeczalnie jednak warto podjąć próbę samodzielnego wykonania te dekoracji świątecznej i porównania jakości z wyrobami dostępnymi w sklepach.