Artykuły i informacje na miarę 21 wieku

Edukacja

5 powodów, dla których dziecko powinno bawić się klockami

Rodzice dla dziecka zawsze poszukują takich zabawek, które dostarczą mu jak najwięcej radości. Sugerują się więc trendami, sięgają po rzeczy modne, często nawiązujące do motywów z ulubionych bajek maluszka. Ale są też zabawki ponadczasowe, uniwersalne, które nie tylko dają dziecku przyjemność z zabawy, ale też pozwalają rozwijać tak ważne w życiu umiejętności. Klocki konstrukcyjne, bo o nich mowa, to nie tylko doskonała zabawa, ale również forma nauki.

Dziecko poprzez zabawę poznaje świat, odkrywa go wszystkimi swoimi zmysłami. Dokładnie się przygląda, w skupieniu nasłuchuje, z zaciekawieniem bierze do rąk. Dlatego tak duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka mają zabawki, w szczególności edukacyjne, które rodzice coraz częściej wybierają. Wśród wielu tego rodzaju zabawek obecnie dostępnych na rynku szczególne znaczenie mają klocki konstrukcyjne.

Zaliczane są do grupy zabawek zręcznościowych, które stanowią ważną część kategorii zabawek edukacyjnych. Dostosowane do wieku i możliwości dziecka, stają się dla niego prawdziwym wyzwaniem, które dostarcza tak wiele radości. W ten sposób są doskonałą zabawą, ale i sposobem nauki.

1.    Zdolności manualne.

Klocki dla najmłodszych są większe i mają proste, odzwierciedlające figury geometryczne kształty. Dzięki temu maluszek z łatwością może je trzymać i obracać w rączkach, jak również zestawiać w jedną, spójną całość. W ten sposób ma możliwość ćwiczenia tzw. motoryki małej, czyli sprawności rąk i palców, a w rezultacie też zręczności i precyzji.

2.    Kreatywna wyobraźnia.

Dziecko poprzez konstruowanie – czy to własnych obiektów, czy to znanych mu ze świata – ma możliwość rozwijania wyobraźni. Podczas zabawy dziecku pomysłów nie brakuje, tym bardziej więc budowa z klocków będzie wspomagać rozwijać kreatywność i twórcze myślenie.

3.    Logiczne myślenie.

Podczas konstruowania dziecko jest zmuszone do poszukiwania, porównywania i dopasowywania klocków. W ten sposób zaczyna dostrzegać związki przyczynowo-skutkowe, które są podstawą dokonywania wyborów. Konstruowanie wymaga też planowania i strategicznego podejścia, przez co dziecko często ma okazję do samodzielnego (lub z niewielką pomocą, a raczej wskazówką rodziców) rozwiązywania problemów. Dla starszych dzieci klocki są więc doskonałą metodą wspomagającą naukę przedmiotów ścisłych.

4.    Zdolność koncentracji.

Kiedy dziecko samodzielnie bawi się klockami, często dostrzega się u niego duże skupienie. Zabawki konstrukcyjne ćwiczą zdolność koncentracji, w ślad za którą idzie również nauka cierpliwości.

5.    Umiejętność komunikowania się.

Podczas zabawy dziecko chętnie opowiada o tym, co robi. Jeśli więc buduje jakiś obiekt, podzieli się swoimi spostrzeżeniami, co sprzyja nauce wypowiadania się. Bawiąc się z rówieśnikami, będzie z nimi rozmawiało o podejmowanych działań, dodatkowo ucząc się współdziałania w grupie i relacji społecznych.